kulcsár edina
Van néhány dolog, amire nem árt odafigyelni az ősz egyik finomságának a tárolásával és vásárlásával kapcsolatban. Mutatjuk, milyen szőlők közül lehet a boltokban válogatni és hogy mihez kezdhetünk a gyümölccsel otthon!
A szőlő jótékony hatásaival már az ókorban tisztában voltak. Frissen fogyasztva a legegészségesebb és mivel most van a szezonja, ha tehetjük, minél többet együnk belőle. Segítünk a választásban és a tárolásban, hogy egy szemet se kelljen kidobni, ha már megvettük!
A szőlő viszonylag nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot, magnéziumot, nátriumot és vasat. Étrendi- és gyógyhatásában a különböző szerves savak (borkősav, almasav, csersavak) játszanak jelentős szerepet. Ezek javítják a bélműködést, gátolják a vesekő képződését. Számos vitamin is található benne, pl. Béta-karotin, nyomokban B1, B2, B6, folsav. A szőlő fogyasztása csökkenti a belekben a toxintermelést, aktiválja azok bomlását a májban, megkönnyíti a kiválasztást a vesében, fokozza az epeműködést-olvasható a Nébih társoldalán, az eteltcsakokosan.hu-n.
A korai érésű csemegeszőlőfajták már augusztus közepén piacra kerültek. A kínálatban a Csabagyöngye, a Szőlőskertek királynője muskotály és a Saszlák jelennek meg először. Ezeket követik a középérésű fajták, amelyekből a Pölöskei muskotály, az Attila, a Pannónia kincse a legnépszerűbb, a későiek közül pedig a Hamburgi muskotály, az Afuz Ali, a Moldova - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség és Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeb). A nemzeti fajtajegyzékben jelenleg 43 államilag minősített csemegeszőlő-fajta és 2 csemegeszőlő klón található, de számos borszőlő-besorolásút is árulnak étkezési szőlőként.
Magyarország mind a 19 megyéjében termesztenek szőlőt. A termőterület 371 hektár, ebből 142 hektár Bács-Kiskun vármegyében, 62 hektár Heves vármegyében, 46 hektár Tolna vármegyében található. Hazánkban a fehér szőlőfajták termesztése a jellemzőbb. Belföldi termelésből évente 10-12 ezer tonna étkezési szőlő kerül forgalomba, a behozatal főképp Olaszországból, kisebb része Argentínából, Brazíliából, Chiléből, Dél-Afrikából és Peruból származik. Az egy főre jutó magyarországi szőlőfogyasztás évente 2,5-3 kilogrammra tehető, és ez a szám folyamatosan emelkedik, akárcsak világszinten.
A budapesti piacokon (Vámház körút; Fehérvári út) a belföldi csemegeszőlő fogyasztói ára az elmúlt hetekben a következőképp alakult az AKI PÁIR árinformációs rendszere szerint:
Fajtától függetlenül fontos, hogy a szemek jó erősen kapaszkodjanak a fürthöz. Ha ilyen fürtöt választunk az üzletben, zöldségesnél, máris tettünk egy nagy lépést annak érdekében, hogy ne kelljen a fele szőlőt kidobni azért, mert idő előtt tönkremegy. Az egészséges szőlőt felismerjük az ép, telt szemekről, amiket kissé nehéz leválasztani a viszonylag merev szárról. A szín is számít: a zöld szőlő akkor érett, ha van egy kis sárgás csillogása. A piros szőlő egyenletesen piros kell, hogy legyen, a fekete pedig mély, bársonyos színben pompázik akkor, ha finom, érett.
Amint hazavittük a gyümölcsöt, szedjük le azokat a szemeket, amik le akarnak esni, majd mosás nélkül tegyük a hűtőbe a fürtöket és csak közvetlenül fogyasztás előtt érintkezzenek vízzel. Ellenkező esetben a szemek a mosásból származó nedvesség hatására könnyebben elkezdhetnek rohadni és penészedni. Az almához hasonlóan a szőlőt is a hűtő hidegebb részében a legjobb tárolni. Tegyük a frissen tartó fiókba vagy a hűtő mélyére, az egyik polc legbelső részére. Ha jó minőségű szőlőt választottunk, és megfelelően tároljuk, akár 2 hétig is eláll majd a hűtőnkben.