tóth gabi
A távhővel fűtött épületekben nem az időjárás függvénye, hogy mikor indul meg a fűtési szezon. Automatikusan történik, adott ideig és hőmérsékleten. El lehet ettől térni? Indulhat például előbb a fűtési szezon?
Ma az időjárási előrejelzések szerint egy durva hidegfront érkezik hazánk fölé, így hétfő hajnalra 7 fokig csökken a hőmérséklet, sőt egyes helyeken talajmenti fagy is lehet. Ugyanakkor napközben sem kúszik 17-18 foknál feljebb a hőmérő higanyszála. Így most mindenkit az érdekel, hogy mikor indul a fűtés a társasházakban, főleg a panelekben.
Mettől meddig is tart a fűtési szezon a távhővel fűtött társasházakban? Mi történik akkor, ha a ezen a szezonon kívül is fűteni kellene? Kérhetik a lakók, hogy náluk előbb vagy később legyen meleg? Most közelednek 3-4 fokos reggeli hőmérsékletek, utánajártunk, mit ír erről a törvény.
A távhős lakások fűtési szezonját egy kormányrendelet szabályozza. Eszerint a fűtési időszak az év szeptember 15. napja és a következő év május 15. napja közötti időszak. Ebben az időszakban a szolgáltatás üzembentartója kötelezettséget vállal, hogy ebben az időszakban az emberi tartózkodás céljára szolgáló fűtött helyiségek belső hőmérséklete naponta 8-20 óra között átlagosan +20 °C, az előszobában, konyhában, WC-ben +16 °C, hallban, lakószobában +20 °C, mosdóban, fürdőszobában +24 °C legyen ha egy társasház, vagy nagyobb közösség ezt igényli. A fűtendő helyiségekben ennél a hőfoknál magasabb - a gyártó által megadott - hőleadási értéket képviselő fűtőtest csak az üzembentartó hozzájárulásával szerelhető fel.
A fűtési idény október hó 15. napja és a következő év április hó 15. napja közötti időszak. Vagyis ebben az időszakban egyéb megállapodás hiányában a távhőszolgáltató biztosítja a fűtést. Az a társasház, amelyik előbb vagy később is szeretne távfűtést annak a következő lehetőségei vannak.
Ettől a meghatározott időtartamtól és mértéktől lefelé csak a lakók egyhangú hozzájárulásával, míg felfelé a lakók többségének igénye esetén lehet eltérni. Az üzemben tartó a szolgáltatást a fogyasztói döntésnek megfelelően köteles nyújtani. A fogyasztók többségi döntését a lakásonkénti egy szavazat figyelembevételével kell megállapítani. A FŐTÁV szabályzata szerint a társasházakban az épület közös képviselőjének, vagy hőszolgáltatási megbízottjának írásban kell kérnie, ha előbb szeretnének a lakók fűtést. A felhasználói közösség és a távhőszolgáltató között létrejött üzemviteli megállapodástól eltérő fűtés indítása, leállítása szeptember 15. és október 14. közötti időszakban kizárólag 1 alkalommal díjmentes. Minden további, illetve egyéb időszakban igényelt fűtésmegindításért fizetni kell a FŐTÁV-nak.
Igen, a rendelet értelmében minden fogyasztó köteles a fűtést, illetőleg a melegvíz-szolgáltatást igénybe venni, és a szolgáltatásért fizetni, kivéve, ha a rendszerből a kiválik. Akkor is, ha üresen áll a lakás. Kiválni a rendszerből a következő feltételek együttes fennállása esetén lehet: