Létrehozva: 2023.09.24.

Tűzifavásárlás: íme néhány trükk, ami segít elkerülni a csalókat

Főleg az online rendelésnél érdemes résen lenni, de a mérleggel is trükköznek néhányan. Van azonban néhány praktika, amikkel jó eséllyel megúszható, hogy átverjenek tűzifavásárlás közben. Mutatunk párat!

A legtöbben az interneten nézik meg először, hogy hol, mennyibe kerül a tűzifa. A rengeteg hirdetés között viszont sok a kamu, ahogy a kiszállítás közben is előfordulnak ügyeskedések. Mutatunk néhány trükköt, amivel ezek elkerülhetők.

tűzifa, tüzelő, fa, fűtés
Íme néhány praktika, hogy ne verjenek át tűzifavásárláskor. Fotó: yul38885 / Shutterstock

Hogy néz ki egy jó tűzifahirdetés?

Fel van tüntetve az eladó személye vagy a cég, akitől a fát rendelhetjük. Az áron és az elérhetőségen kívül pedig az eladó EUTR azonosítója is szerepel a hirdetésben, ez ugyanis előírás és garancia is arra, hogy a hatóságok által leellenőrzött és nyilvántartásba vett kereskedőről van szó.

Hogyan lehet elkerülni a trükkös árusokat?

Előfordulhat, hogy a hirdető maga valós személy vagy vállalkozás, engedélyük is van, de az áru átadásakor megpróbálnak trükközni. Ezt úgy kerülhetjük el, ha már a megrendeléskor jelezzük, csak olyan szállítmányt vagyunk hajlandóak átvenni, amit a Nébih-hez bejelentett szállítójeggyel szállítanak ki. Az átvételekor ellenőrizzük le, hogy a szállítójegyen a feladó rovatban a hirdető neve, telephelye, EUTR azonosítószáma, adószáma, valamint a szállított tűzifa fafaja és mennyisége, továbbá a szállító jármű rendszáma is fel van-e tüntetve.

Ha biztosra mennénk, itt nézzünk körül

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (Nébih) van egy tűzifavásárlást segítő online piactere. A tuzifatokosan.nebih.gov.hu oldal segítségével könnyen és átlátható módon informálódhatunk a lakóhelyük közelében elérhető tűzifakínálatról. A hirdetők ügyfélkapus azonosítás után árulhatják csak a portékájukat, így az illegális, lopott tűzifát kínáló csalók ki vannak zárva a rendszerből.

Mik a csalók leggyakoribb trükkjei?

Miután leellenőriztük a hirdető személyét és a papírok is rendben vannak, már csak magát az árut kell górcső alá venni ahhoz, hogy biztosan ne váljunk átverés áldozatává. Mivel a legtöbb favásárló nem szakértője a fafajtáknak, azok súlyának és fűtési hatékonyságának a kereskedők az alábbi trükkökkel szoktak próbálkozni: a sarangolt, méteres hasított tűzifát úgy mérik ki, hogy raknak egy sort simán, egy sort pedig arra keresztben. Ezáltal 30 százalékkal kevesebb fa kerül átadásra, mintha az összes fát egymással párhuzamosan raknák a sarangba.

Van, hogy a kalodás kiszerelés külső befoglaló méreteit adják meg, amibe a kaloda lécei, deszkái is beleszámítanak, ezáltal a famennyiség közel 10 százalékkal is kevesebb lehet, ugyanakkor a kalodát külön felszámolják, ha a vásárló azt meg akarja tartani. A rendelt tűzifa esetén pedig gyakori, hogy nem a megbeszélt mennyiségű fát, hanem jóval kevesebbet pakolnak az autóra és mivel nagyon keveseknek van otthon ipari mérlege, az átverés sokszor észrevétlen marad. A súlyra értékesített tűzifánál pedig van, hogy nedves fát adnak el, amit még meg is lelocsolnak, hogy még nagyobb tömege legyen.

tűzifa, tüzelő, fűtés, fatüzelés, keményfa
Ezek a trükkök segíthetnek elkerülni a tűzifával trükközőket. Fotó: Viorel Kurnosov / Shutterstock

Mire figyeljünk még tűzifavásárláskor?

  • Ha van EUTR azonosító, ellenőrizzük a számot a Nébih honlapján.
  • Ellenőrizzük a telefonszámot a Nébih fekete listáján.
  • Kiszállításkor a sorszámozott szállítójegyen, a számlán vagy nyugtán kívül egy vásárlói tájékoztatót is mellékelnie kell az eladóknak.
  • A rendőrség szerint egy megbízható kereskedőnek általában nincs szüksége arra, hogy házaljon, így az ilyen árusokat lehetőleg kerüljük el.
  • Soha ne utaljunk előre pénzt, főleg ismeretlen hirdetőknek!
  • Legyünk nagyon óvatosak, ha a hirdető az ország egész területére vállal szállítást. Nehogy az olcsó fához drága szállítási költség társuljon.
  • Ha tehetjük, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegyünk tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
  • Aki úgy érzi vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett, és az eladó nem hajlandó az egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat, jegyezzen fel minden adatot a vásárlással, megrendeléssel kapcsolatban (rendszám, telefonszám, nevek, címek) és írjon panaszt a Nébih-nek!

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek