Marics Peti
A strandszezont szép lassan leváltja a kirándulószezon. Az erdőjárásnak azonban megvannak a maga íratlan és írott szabályai. Az a természetjáró aki az utóbbiakat nem tartja be, komoly bírságot kaphat.
Van, amit gond nélkül leszedhetünk és hazavihetünk egy kirándulás alkalmával, van azonban olyan természeti kincs, amihez jobb hozzá sem nyúlni. Mi az, ami gyűjthető a kövek, növények, termések közül és mi az ami csak korlátozottan, illetve egyáltalán nem? Most kiderül!
Ha gyógynövényeket vagy vadon termő gyümölcsöket szeretnénk gyűjteni miközben a természetben barangolunk, nincs akadálya, kivéve, ha védett növényről van szó. Aki ezt mégis megszegi 250.000 Ft bírságot is kaphat. A fák oldalán növő moha például védett növény, amiből semennyit sem szabad hazavinni. A gyűjthető növényekből is csak fejenként maximum két kilogrammos mennyiségben vihetünk haza és nem hozhatjuk kereskedelmi forgalomba - figyelmeztet az agroinform.hu. Ha pedig természetvédelmi területen gyűjtögetnénk, ahhoz külön engedélyt kell kérni, ami 500 forintért váltható meg.
58 olyan védett gombafajunk van, amiket nem tehetünk a kosarunkba. Ha ezekből akár csak egy darabot is megtalálnak nálunk, máris 10.000 forinttal vékonyabb lesz a pénztárcánk. Kettőnél már húszezerrel. A gyűjthető gombafajoknál pedig arra érdemes figyelni, hogy fejenként napi két kilogrammnak megfelelő mennyiség szedhető le belőlük és fogyasztás előtt mindenképpen gombavizsgálóhoz kell vinni a zsákmányt. Emellett érdemes kerülni az utak melletti, az ipari vagy mezőgazdasági területekről származó gombát is, mivel ezek esetében nem tudható, hogy milyen szennyezés található rajtuk.
Az ásványok gyűjtése tilos, azaz az ásványokat, ásványtársulásokat és ősmaradványokat a helyükön kell hagyni. Ugyancsak tilos a szarvasagancs gyűjtése. Egyrészt azért, mert a vadállomány állapotát részben az elhullatott agancsok vizsgálatával ismerik meg, ami kell a vadgazdálkodás tervezhetőségéhez, másrészt az agancsok értékesítése a vadászatra jogosultaké.
Jellemzően engedélyköteles tevékenységnek számít a tűzifa gyűjtése, aki ezt megszegi, az akár 50.000 forintos bírságra is számíthat. Erdei haszonvételnek minősül emellett az elhalt, fekvő fa és gally gyűjtése is, de a kidöntött fáról fenyőgally, toboz és díszítőlomb gyűjtése is, ahogy az elhalt, száraz ág nyesése és a fű kaszálása, valamint a fenyőgyanta gyűjtése is. Tiltólistán van emellett az erdőből – az akácmag engedélyezett gyűjtésének kivételével – az erdei avar vagy a talaj humuszos termőrétegének összegyűjtése és elszállítása is.