kulcsár edina
Nem csak a fűtési szezonban tesz jó szolgálatot egy szén-monoxid érzékelő, hanem egész évben. Utánajártunk kinek kell beszereznie, mi alapján érdemes kiválasztani és hová kell felszerelni egy ilyen eszközt.
Közeledik a fűtési szezon, ezért érdemes már most felkészülni az ezzel járó veszélyekre is, főleg a szén-monoxid mérgezésre. Ez a halálos gáz ugyanis minden évben több áldozatot szed, pedig egy pár ezer forintos eszköz felszerelésével ez elkerülhető lenne.
A szén-monoxid-érzékelő jelzése miatt riasztották a fővárosi hivatásos tűzoltókat még a hónap közepén Budapest hetedik kerületébe. Az egység méréseket végzett és kimutatta a mérgező gázt az ingatlan levegőjében-számol be az esetről a Katasztrófavédelem. Magas gázkoncentrációt mértek a gázszolgáltató munkatársai is, akik ezért ideiglenesen kizárták a hálózatból a meghibásodott gázkészüléket. Az ezt megelőző két nap mindegyikén történt hasonló eset, ahová a tűzoltóknak kellett kivonulniuk, ezért arra hívják fel a figyelmet, hogy fontos a fűtő- és tüzelőberendezések, illetve a kémények rendszeres, szakszerű ellenőrzése, valamint arra, hogy a lakás szellőző nyílásait soha nem szabad eltömíteni! Ugyanilyen fontos a rendszeres szellőztetés, valamit a szakboltokban vásárolható szén-monoxid-érzékelők elhelyezése.
A szén-monoxid az ember számára láthatatlan, színtelen, szagtalan, íztelen, a levegőnél egy kicsivel könnyebb mérgező gáz, ami a tökéletlen égés során jön létre és egy percen belül ölhet is. Vagyis a nyílt égésterű vízmelegítő berendezéssel vagy fűtőeszközzel (konvektor, kazán, kályha, kandalló)rendelkezőknek érdemes egy ilyen eszközt beszereznie.
Ha veszélyes mennyiségben gyűlik össze abba a helyiségben, ahol tartózkodunk. A gáz felhalmozódása a lakásban alapvetően három okra vezethető vissza:
Érdemes olyat venni, ami elemmel vagy akkumulátorral működik, hogy áramkimaradás esetén is működjön. Csak megbízható forrásból vásároljunk és nézzünk utána, hogy a kiválasztott darab nem szerepel-e a katasztrófavédelem negatív listáján. Ugyanitt a pozitív, bevizsgált darabok listája is megtalálható, ami segíthet a választásban. Miután megvettük a készüléket, semmiképp ne próbáljuk ki otthon! Egy kipufogóhoz tartott, vagy cigarettafüsttel lefújt érzékelő olyan terhelést kap, hogy életmentésre alkalmatlan lesz. A felszerelésnél pedig mindig tartsuk be a gyártó előírásait.
Fontos tudni, hogy a talajszint közelében tilos elhelyezni egy ilyen készüléket. Az érzékelőt a fűtőberendezéstől 1–1,5 méter távolságra kell felszerelni a falra, 1,5–2 méter magasságban, a falak sarkától minimum 30 cm távolságra. Miután ez megvan nyomjuk meg az eszköz próba- vagy tesztgombját. Ha üzemszerűen működik, az esetleges elemcserén túl nincs egyéb teendőnk vele 2-5 évig.
Mit tehetünk még a mérgezés megelőzése érdekében?