kulcsár edina
Évente 65 kg élelmiszert dobunk ki fejenként, ez pedig azt jelenti, hogy 60 darab ezrestől szabadulunk meg. Vajon mire költenék az emberek ezt a pénzt?
Brutális méreteket öltött az élelmiszerpazarlás. Néhány számadat, melyektől te is dobsz egy hátast. A világon évente 1,3 milliárd tonna élelmiszer megy kárba. Ugyanakkor hazánkban 635 ezer tonna élelmiszer landol évente a kukában. Iszonyatos számok.
Vajon milyen élelmiszereket dobnak ki leginkább a magyarok? Nos, nemrég Dr. Kasza Gyula, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih)Maradék nélkül programjának vezetője nyilatkozott lapunknak, aki elárulta, mi a kidobott élelmiszerek toplistája.
Első helyen a készételek állnak, melyre az a magyarázat, hogy mi, magyarok túlságosan is gondoskodóak vagyunk, főleg ha vendégeket is várunk. Második helyen a zöldségek és gyümölcsök állnak, melyek sokszor megfonnyadnak, megpenészednek, míg a harmadik helyre a pékáruk kerültek.
Felmerül a kérdés, hogy miként tároljuk a friss kenyeret úgy, hogy idő előtt ne penészedjen meg. Erről a Nébih Maradék nélkül programjában lehet olvasni a következőket.
Az első legfontosabb teendő, hogy próbáljuk megtervezni, hogy egy héten mennyi kenyér fogy el, és ehhez mérten vásároljunk inkább többször, kisebb mennyiséget.
Vegyük figyelembe, hogy a krumplis kenyér, a kovászos kenyér vagy a hozzáadott zsírt tartalmazó kenyerek tovább maradnak frissen, mint a bagett, a briós vagy a kifli. Hogy a már megvásárolt pékáruból minél kevesebb kerüljön a kukába, két megoldás is kínálkozik. Az egyik a biztonságos tárolás, a másik a feleslegessé váltak újrahasznosítása. Semmiképpen ne tároljuk a pékárut nejlonzacskóban.
A fagyasztás az egyik legjobb megoldás a kenyér frissességének megőrzésére. Szeletelve, vagy kisebb porciókban tegyük be a mélyhűtőbe, így bármikor kivehetünk akkora mennyiséget, amennyire szükségünk van. Mikróban vagy sütőben gyorsan felolvaszthatjuk, és olyan lesz, mintha frissen sült volna.
Ha így teszünk, máris sokat spóroltunk. A Ripost videójából az is kiderül, hogy mire költenék az emberek az így megtakarított évi 60 ezer forintot: