tóth gabi
A közösségi médiában felröppentek olyan hírek, miszerint július elsején megváltozott A munka törvénykönyve. A módosítás miatt pedig táppénz alatt is fel lehet mondani a dolgozóknak. Ez tényleg így van?
Az interneten terjedő bejegyzések, cikkek a napokban arról számoltak be, hogy július 1-től kezdődően a munkáltatók felmondhatnak a táppénz időszaka alatt, akár a beteg munkavállalóknak, akár a kismamáknak is. Tényleg megváltozott a törvény vagy ezek álhírek? Most kiderül!
Legutóbb január 1-jén változott A munka törvénykönyve, de azok a változások sem voltak olyan drasztikusak, mint amiket az említett cikkek írnak. Vagyis továbbra sincs olyan szabály, ami megszüntetné a táppénzen lévő munkavállalók védelmét, vagy változtatnának a kismamák munkajogi helyzetén – hívja fel a figyelmet a D.A.S. jogvédelmi biztosító.
A felmondási védelmeknek két nagy csoportja van: a felmondási tilalom és a felmondási korlátozás. Közös bennük, hogy mindkettő a munkavállalót védi. Vagyis a munkavállaló akár a felmondási tilalom vagy a felmondási korlátozás időszaka alatt is felmondhat, a munkáltató azonban nem rúghatja ki. A felmondási védelmek viszont nem nyújtanak védelmet az azonnali hatályú felmondással, vagy a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésével szemben.
A hivatalos nevén keresőképtelen állapotban lévő munkavállaló felmondási korlátozás alá esik. Ez azt jelenti, hogy a munkáltató közölhet vele felmondást, azonban a munkavállaló felmondási ideje ebben az esetben egy későbbi időpontban fog kezdődni. Ez legkorábban a betegség miatti keresőképtelenség lejárát követő napon lehetséges. Vagyis, ha egy dolgozó beteg lesz, akkor a felmondási korlátozás addig fog rá vonatkozni, amíg meg nem gyógyul, ismét keresőképes nem lesz. Ez alól kivétel, ha több, mint 1 éve beteg, ezen időn túl már nem fog védelemben részesülni. A fentieken túl a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség időtartama alatt, illetve a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság időtartama alatt is felmondási korlátozás alá esnek a munkavállalók.
A várandós, illetve kisgyermekes munkavállalók esetében a felmondási védelmek másik nagy csoportjáról beszélhetünk: a felmondási tilalmakról. Esetükben tehát még nagyobb biztonságot garantálnak jogszabályaink. A munka törvénykönyve kimondja, hogy a munkáltató felmondással nem szüntetheti meg a munkaviszonyt többek között a várandósság, a szülési szabadság, az apasági szabadság, a szülői szabadság, valamint a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság tartama alatt sem. Vagyis ilyen esetekben még csak közölni, átadni sem lehet a felmondást.