tóth gabi
Mutatjuk a részleteket.
Több apanapot, szülői és gondozói szabadságot hozhat az új foglalkoztatási törvénycsomag. A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) a szociális partnerekkel történt egyeztetést követően nyújtotta be a jelenlegi jogszabályok módosítását célzó törvényjavaslatát az Országgyűlésnek.
A munka és magánélet egyensúlyáról szóló uniós irányelv átültetése a magyar jogszabályokba több ponton is változást hoz. A 176 oldalas törvényjavaslatban foglaltak szerint
A Munka Törvénykönyve, a közalkalmazotti és köztisztviselői törvény is hasonlóképpen módosulhat, egyedül a rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagjai lesznek ennél többre jogosultak: az ő esetükben a tervezet négy hónapos szülői szabadságot irányoz elő, amit a gyermek nyolcéves koráig vehetnek igénybe.
Ami pedig a munkából ily módon kimaradókat leginkább érdekelheti, az a pénz, amit erre az időre kapnak. A javaslat értelmében az első öt munkanap idejére a teljes távolléti díj (alapbér + bérpótlék) járna, vagyis annyi, amennyi a normál szabadság idejére is. Ez után viszont csak ennek a 40 százalékát kapják meg. Ikrek esetén egy hétig fizetik a teljes összeget, és utána az alacsonyabbat. A 44 napnyi szülői szabadságra pedig a távolléti díj tíz százalékát folyósítják majd, amiből levonják a gyermektámogatási ellátások (gyed vagy gyes) azonos időszakra kifizetett összegét. A fel nem használt apasági és szülői szabadság pénzben nem váltható meg.
A jogalkotási tervek a munkavállalók, családok érdekei mellett figyelembe veszik a költségvetés teherbíró képességét és a vállalkozások lehetőségeit, mozgásterét is
– hangsúlyozta a TIM.
A munkáltatóknak részletesebb információkat - és azokat is rövidebb határidőkkel - kell majd nyújtaniuk az átlátható és kiszámítható munkafeltételekről szóló irányelv szerint. A tervezet alapján a munkaidő-beosztás például maximum a munkakezdés előtt 48 órával változtatható meg. A szülők gyermekük nyolcéves koráig kérhetik a munkavégzésük helyének és munkarendjének módosítását, vagyis távmunka keretében vagy részmunkaidőben történő foglalkoztatásukat.
Új elemként jelenik meg a javaslatban, hogy a munkáltatónak ingyenesen kell biztosítania a munkaköri feladatok teljesítéséhez szükséges képzéseket. A törvényjavaslat új passzusai parlamenti elfogadásuk esetén lépnek életbe 2023. január elsejétől.