kulcsár edina
Ki és hogyan dolgozhat, ha betöltötte a nyugdíjkorhatárt? Kell-e adózni nyugdíjasként, ha visszamegyünk dolgozni? Jár-e táppénz vagy betegszabadság?
A munka törvénykönyve részletesen leírja, milyen szabályok betartása mellett vállalhat munkát egy nyugdíjas. Ahogy azt is, milyen jogok illetik meg eközben. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a nyugdíj melletti munkavállalásról.
A jelenleg hatályos jogszabályok szerint nyugdíjas munkavállalónak az, aki betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt (65 év) és dolgozott annyit, hogy nyugellátásra legyen jogosult, majd ezt követően újra munkába áll. Emellett az is, aki korhatár előtti öregségi nyugdíjban részesül -például a nők 40 éves korukban is elmehetnek nyugdíjba-, alkotóművészeti, egyházi, vagy felekezeti nyugdíjat kap, illetve az, aki munkaképtelenségi vagy rokkantsági ellátásra jogosult és emellett dolgozik.
Nyugdíjasként három módon lehet munkát vállalni: alkalmazottként, vállalkozóként, vagy nyugdíjas szövetkezeten keresztül. Utóbbi egy kevésbé ismert forma és hasonlít a diákmunka közvetítőkhöz. Az ilyen szövetkezetek valójában időskorúak társas vállalkozásai amik segítik a nyugdíjasokat a munkaerőpiacra való visszatérésben azzal, hogy leveszik a vállukról az adminisztrációs terhetek és segítenek a cégeknek nyugdíjas munkaerőhöz jutni. Aki így vállalna munkát, nincs más dolga, mint csatlakozni egy ilyen szövetkezethez és böngészni az állásajánlatok között-olvasható a nyugdijasmaskeppen.hu-n.
2023-ban a nyugdíj mellett végzett munka mentesül a járulékfizetési kötelezettség alól, vagyis a kapott fizetés után nem kell adózni. Nem kell például TB-t vagy szociális hozzájárulási adót fizetni, cserébe viszont a nyugdíj melletti munkavégzés nem jogosít nyugdíjnövelésre sem.
Ez attól függ, mely területen szeretne dolgozni egy nyugdíjas. Alapesetben, ha valaki betöltötte a nyugdíjkorhatárt vagy jogosult a nők kedvezményes nyugdíjára és visszamegy dolgozni, annyi pénzt kereshet, amennyit csak fizetnek neki. Emellett természetesen a nyugdíját is megtarthatja. Ha valaki viszont közalkalmazottként vagy bármilyen egyéb közszférás jogviszonyban helyezkedik el nyugdíj mellett, annak nem folyósítják tovább a nyugdíját, kivéve a szociális, gyermekvédelmi, gyermekellátási, közoktatási vagy szakképzési területen dolgozókat. Az egészségügyi is egy speciális terület, ott a nyugdíj mellett dolgozó orvosok, ápolók nyugdíjpótló jövedelemkiegészítési rendszerben kapják a fizetésüket.
A nyugdíjas munkavállalók nem kaphatnak táppénzt, viszont évi 15 nap betegszabadság megilleti őket. A betegszabadság tartamára a távolléti díj hetven százaléka jár. A munkáltató felé ennek érvényesítéséhez le kell adni az orvostól kapott igazolást-írja az ado.hu.
Felmondás és a végkielégítés esetén is más szabályok vonatkoznak a nyugdíjas dolgozókra. A határozatlan idejű munkaviszony felbontását a munkáltató nem köteles megindokolni, illetve aki nyugdíj melletti munkát vállal, annak nem jár végkielégítés sem.