Létrehozva: 2023.07.26.

Háromszor többet keresünk, mint 2010-ben

Az elmúlt 13 évben óriási mértékben nőttek a havi bérek. Az átlagkereset 2023 májusában háromszorosa volt a 2010-es adatoknak.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb statisztikája szerint 2023 májusában a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 567 800, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 391 500 forint volt.

Már harmadjára lett a forint a fizetőeszközünk
Tavalyhoz képest közel 20 százalékkal növekedtek a keresetek. Fotó: MTI

Ez azt jelenti, hogy egy év alatt közel 20 százalékkal nőttek a keresetek. Egész pontosan a bruttó átlagkereset 17,9, a nettó átlagkereset 17,7 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban – ismertette a Központi Statisztikai Hivatal. A reálkereset három százalékkal csökkent a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 21,5 százalékos növekedése mellett.

A Gazdaságfejlesztési Minisztérium a friss jelentés láttán közölte:

Egy átlagos munkavállaló már közel háromszor annyit vihet haza, mint 2010-ben. A kormány az elhúzódó háború és az elhibázott brüsszeli szankciók okozta nehéz gazdasági helyzetben is mindent megtesz azért, hogy megvédje a családokat, a munkahelyeket, helyreállítsa a gazdasági növekedést, és támogassa a bérek folyamatos emelkedését. Ehhez legelőször le kell törni és egy számjegyűre kell leszorítani a szankciós inflációt.

A tárca emlékeztetett arra, hogy a kormány már számos intézkedésről döntött: júniustól többek közt bevezette a kötelező akciózást, aminek mértéke augusztustól 10-ről 15 százalékra emelkedik, júliusban pedig elindult az online árfigyelő rendszer

Az utóbbinak köszönhetően a megfigyelt termékek átlagára már 6,7 százalékkal csökkent. A minisztérium felhívta a figyelmet arra, hogy az intézkedések hatékonyak és eredményesek, a januári tetőzéshez képest már ötödével csökkent az infláció mértéke.

– A családok és a gazdaság védelme érdekében a kormány kétszázezer forinttal megemelte a Szép-kártya kedvezményes keretét, az infláció egyre nagyobb ütemű csökkentése pedig újra megnyitja az utat a reálbérek növekedése előtt – tette hozzá a tárca.

Növekvő bérek, csökkenő infláció

Orbán Viktor miniszterelnök egy júniusi interjúban arról beszélt, hogy megvan az esély arra, hogy az év közepén a bérek növekedése magasabb lesz, mint az árak növekedése. A kormányfő szerint ez azt jelenti, hogy jobban fognak nőni a fizetések, mint ahogyan az árak növekednek. Orbán Viktor kiemelete: az év végére eljuthatunk oda, hogy az embereket már nem éri veszteség, és a következő évben megindulhat felfelé a gazdaság, amivel a családok helyzete könnyebbé válik, mint most.

Egyszámjegyű infláció

Kincses Áron a KSH új elnöke a nyár elején arról beszélt, hogy már a tervezettnél korábban, december előtt egy számjegyűre csökkenhet hazánkban az infláció. Kifejtette: az infláció 25,7 százalékos értéke már 2023. januárban elérte a csúcsot, az emelkedés megtört, az infláció értéke hónapról hónapra csökkent az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

Az előrejelzések szerint a következő hónapokban a csökkenés dinamikája jelentősen gyorsulhat. Kincses szerint az áprilisi hónaphoz viszonyítva havi alapon 0,4 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak, erre utoljára 2020 novemberében, vagyis két és fél éve volt példa.
 


 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek