Marics Peti
Több jelentős változás lép életbe augusztusban a népszerű fizetőeszközzel kapcsolatban. Jó lesz a közértekben is, és például a dohányboltokban is lehet majd bizonyos árucikkeket SZÉP-kártyával fizetni.
A június 19-ei Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ismertette a kormány legújabb gazdaságvédelmi akciótervét. Ennek egyik eleme az, hogy megemelik a SZÉP-kártyára utalható keretösszeget és lehetővé teszik, hogy ebből a pénzből hidegélelmiszert is lehessen vásárolni. Mely boltokban lesz erre lehetőség? Meddig lehet a kártyákon lévő pénzt a boltokban is elkölteni és mi lesz utána? Ki kaphat több pénzt a SZÉP-kártyájára? Íme a válaszok!
A kormány döntése értelmében 2023. augusztus 1. és 2023. december 31. között a munkáltatók a jelenlegi rekreációs kereten felül -ami évi 450.000 Ft- a Széchenyi Pihenő Kártyákra egyszeri, legfeljebb 200.000 ezer forintos összeget utalhatnak, ami béren kívüli juttatásnak minősül. Az intézkedésnek köszönhetően így 2023-ban összesen 650.000 ezer forintra emelkedik a rendkívül kedvező adó- és járulékfizetés mellett adható munkavállalói elismerés keretösszege. Azt pedig, hogy ki kaphat és mennyivel több pénzt a kártyájára az év végéig, a munkáltatók döntik el. Jelenleg egyébként mintegy 120 milliárd forint van az emberek SZÉP-kártyáján.
A kormány arról is döntött, hogy átmeneti jelleggel, ugyancsak 2023. augusztus 1. és 2023. december 31. között a SZÉP-kártyákon rendelkezésre álló összegeket a családok belátásuk szerint hidegélelmiszerek vásárlására is felhasználhatják, hasonlóan a 2022. február 1. és 2022. július 1. közötti időszakhoz.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) arra hívja fel a figyelmet, hogy 2023. január 1-től kezdődően a SZÉP-kártyákon minden beérkező utalás egy zseben, azaz egy összevont számlán jelenik meg. Így kártyakibocsátótól függetlenül mindenki egyetlen alszámláról költheti továbbra is a cafeteriáját, méghozzá a szálláshely-zsebből.
Változatlanul él ugyanis az a szabály, hogy a legalább egy év alatt fel nem használt, úgynevezett „bennragadt” összeg után (március 20-án és szeptember 20-án) egyszeri, 15 százalékos díj kerül felszámításra. Ez azt jelenti, hogy ennyit von le a kártyakibocsájtó bank a kártyán lévő összegből.
Akinek a nevére szól a kártya. Ha a család egy másik tagjának is szeretnénk lehetőséget biztosítani a SZÉP-kártyás vásárlásra, akkor társkártyát igényelhetünk a részére. Emellett a kártyákon lévő pénz online, webshopokban is elkölthető.
A gazdasági tevékenységi kör határozza meg, melyik az az üzlet, amelyik SZÉP-kártyát fogadhat el. Az alábbi termékcsoportokat árusító üzleteket mindenképpen érinti az új intézkedés:
Az augusztus elsején életbe lépő új szabályok az alkoholtartalmú folyadékokra, valamint a dohány- és feldolgozott dohánypótló termékre (pl. hevítőrudak) nem vonatkoznak. Ennek ellenére a nemzeti dohányboltok is szép-kártya-elfogadóhelynek minősülnek, így például az üdítőért vagy csokoládéért azokban is lehet majd SZÉP-kártyával fizetni.
Az augusztus elsejével életbe lépő új lehetőségek kártyakibocsájtótól függetlenül igénybe vehetők lesznek. Vagyis mindegy milyen SZÉP-kártyánk van, tudunk majd vele hidegélelmiszert is venni.
A Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleménye szerint a SZÉP-kártya keretének megemelése, valamint a felhasználás kibővítése számottevően növeli a családok vásárlóerejét, ami olyan időszakokban is segítséget jelenthet majd, mint az iskolakezdés vagy a karácsonyi bevásárlás.
A Magyar Közlönyben megjelent ideiglenes SZÉP-kártya szabályok lejártával a jelenleg is érvényes szabályok szerint lesz lehetőség a kártyákon lévő pénz elköltésére. Vagyis az éttermekben és meleg élelmiszert árusító helyeken továbbra is lehet majd SZÉP-kártyával fizetni. Emellett számos más dologra ugyancsak el lehet majd költeni a béren kívüli juttatásokat, például hajójegyre, a lovaglásra, fogászati kezelésre, vagy épp a vidámparki belépőre.
Íme videónk arról, mit szóltak a járókelők a SZÉP-kártya lehetőségeinek bővítéséhez: