INSIDER

Szerző KN

Létrehozva: 2023.06.03.

Rozália 39 évet várt arra, hogy kiderüljön: ritka betegséggel küzd

Rozália érezte, hogy valami nincs rendben az egészségével, 39 éven át nem kapott pontos diagnózist. Mikor megtudta, hogy egy ritka, gyógyíthatatlan betegséggel küzd, megkönnyebbült.

Arany-Kovács Rozália élete nem indult könnyedén, állami gondozott volt, majd gyerekkorától kezdve érezte, hogy valami nem stimmel a testével. Rozália elmondása szerint 39 évet várt arra, hogy az orvosok kimondják a diagnózisát, miszerint egy igen ritka mitokondriális betegséggel küzd. A 48 éves nő széles mosollyal fogadta a kórmeghatározást, annak ellenére, hogy betegsége gyógyíthatatlan.

Rozália ritka betegséggel küzd Fotó: Olvasói fotó

"39 éve várok arra, hogy valaki végre kimondja, hogy mi a bajom"

"Az évek alatt volt jó néhány nagyon nagy fájdalommal járó problémám, rám fogták, hogy hipochonder vagyok, így miután végre megvolt a diagnózis, azt mondtam, ha csak egy embernek tudok azzal segíteni, hogy elmondom a velem történteket, akkor megérte" – kezdte a Metropolnak a fővárosban élő Rozália, aki egy ismerőse által hallott először a ritka betegségeket diagnosztizáló kórházakról, amikből öt van az országban.

"Professzor asszony  nagyon csodálkozott, amikor széles mosollyal fogadtam a diagnózist. Csodálkozva kérdezte, hogy 'de hát most mondtam, hogy gyógyíthatatlan ritka betegsége van...', és elmondta, hogy 39 éve várok arra, hogy valaki végre kimondja, hogy mi a bajom, mert tudom, hogy beteg vagyok."

"Én egy boldog ember vagyok"

Rozália betegségének legfőbb tünete a fáradékonyság, de ettől függetlenül igyekszik teljes életet élni. Családja nincs, gyereket nem tervez, hiszen ő is örökölné a betegségét; leginkább csak magára számíthat. 

 – jelentette ki Rozália.

Rozália csak barátaira számíthat Fotó: Olvasói fotó

"Azt üzenem az embereknek, hogy legyenek öntudatosak"

Rozália nehézségek ellenére is igyekszik pozitív maradni és célja, hogy sorstársain segíthessen.

– javasolta a nő, aki létrehozta "A KÉK RÓZSA: Együtt életeket menthetünk" nevű Facebook-csoportját, ahol megpróbál tapasztalatokat gyűjteni más ritka betegségekről is, hogy ezzel segítsen az embereknek. Kérése, hogy segítségképpen pénzt ne kérjenek tőle, hiszen magát is alig bírja eltartani. "A csoportba egészséges és beteg emberek is érkezhetnek, akik szeretnének alternatív gyógymódokkal találkozni, egészségi panaszaikra gyógyírt kapni. Tőlem bárki kérhet segítséget a kekrozsacsoport.mito@gmail.com címre írva."

Milyen tünetei vannak a ritka betegségeknek?

Szinte bármi a tünete lehet, ezért is olyan nehéz felismerni: magát a rendellenességet az energiaképzésért felelős sejtalkotók hibás működése okozza, így személyenként eltérhet, hogy pontosan milyen mindennapi funkciót befolyásol. Lehet szó tanulási nehézségről, izomgyengeségről, látászavarról, memóriazavarról, pajzsmirigy-betegségről, cukorbetegségről, epilepsziáról, de akár migrénről is. A sejtszervecskék hibás működése részben örökletes, de létezik a „szerzett” mitokondriális hiba is, amit akár gyógyszerek is okozhatnak.

 

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek