tóth gabi
Több mint 800 év után újra kiadták az Aranybullát! Fakszimilében olvashatók az eredeti oklevelek, megszólalásig hasonlítanak a pecsétek és még egy tanulmánykötet is van hozzá.
Nemcsak a magyar történelem iránt érdeklődőket hatotta meg az a könyvbemutató, melyet Budapesten, Rózsavölgyben, egészen pontosan a Laszgallner villában tartottak. A család könyvmanufaktúrájában már régóta készülnek csodás alkotások, ám a Pytheas Könyvmanufaktúra és Könyvesbolt most egy olyan kortörténeti dokumentumot tett le az asztalra míves tálalásban, amely minden magyar szívét megérinti.
Nem gondoltam volna, hogy ezt a megbízást megkapjuk, úgy éreztem, hogy egy ilyen horderejű könyv, vagy talán inkább kiadvány elkészítésére nem vagyunk felkészülve
– mondta a bemutatón Kelemen Eörs, a könyvmanufaktúra vezetője, hozzátéve: ünnepnek tekintik, hogy ők készíthettek az Aranybulla kiadásának 800. évfordulója alkalmából egy ilyen jelentős kortörténeti dokumentumot.
Kelemen Eörs Laszgallner leszármazott: nagyapja, Laszgallner Oszkár festőművész és építész volt. 1944-ben, a Városliget bombázásakor életművének nagy része – építészeti modelljei, tervei, melyek a Mezőgazdasági Múzeumban voltak kiállítva – megsemmisült. Ezután döntött úgy a legkisebb fiúunoka, Kelemen Eörs, hogy a villában rendezi be a könyvmanufaktúrát.
Amikor az ELTE rektora és Szovák Kornél - a kötet egyik szerkesztője - meglátogattak, tudtam, hogy innen már nincs visszaút
– mosolygott Kelemen Eörs.
„A mű végül egy nagy családi összefogással született meg. A család hölgytagjai szerint inkább bordó vagy más domináns szín illett volna a borítófedélhez, de mi úgy gondoljuk, hogy jól döntöttünk, amikor a szürkére esett a választásunk" - tette hozzá a szakember.
Az Aranybulla szűkebb értelemben a II. András magyar király által 1222. április 24-én a székesfehérvári országgyűlésen kiadott, függőpecséttel ellátott királyi okirat, amely a magyar nemesség jogait először rögzítette. A kettős aranypecsét az oklevél hártyájának felhajtott alsó részén, a plicaturán függött.
Ez egy kiváltság alapú dekrétum volt, de láthatunk benne alkotmányos rendelkezéseket is
– mondta Szovák Kornél, a BTK Moravcsik Gyula Intézetének igazgatója, aki hozzátette, hogy 2022 az Aranybulla emlékéve volt, ennek kapcsán született ez a kötet.
Mint megtudtuk tőle, eredetileg 7 példányban állították ki, egyet a pápának is, de sajnálatos módon nem maradt fenn eredeti példány.
A díszes kiadvány a 800. évforduló alkalmából mind az Aranybulla szövegét, mind II. András, valamint a korábbi és későbbi királyok aranypecsétjeit bemutatja.