kulcsár edina
Egy embercsempész eltartása évi 5 millió forintba kerül. A Ripost megkérdezte az embereket, ők mire költenének ennyi pénzt?
Brüsszel 650 milliárd forinttal, azaz több mint 1,5 milliárd euróval tartozik Magyarországnak, ugyanis ennyit költöttünk 2015 óta határvédelemre. Ennek a hatalmas összegnek eddig mindössze az 1 százalékát térítették meg. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára arról beszélt a napokban, hogy az Európába érkező illegális bevándorlókat a déli határon „mi állítjuk meg, az embercsempészeket mi fogjuk el és tartjuk fogva”.
A parlamenti államtitkár hozzátette:
„A mi határvadászaink és rendőreink állnak a határon télen és nyáron, és erőn felül dolgoznak azért, hogy a magyar és európai családok biztonságban legyenek”.
Az EU sem az embercsempészek fogvatartási költségeire, sem börtönök építésére nem ad pénzt Magyarországnak. Azt ellenben elvárják, hogy a határokon elfogott külföldi embercsempészeket hazai börtönökben, a magyar adófizetők pénzéből tartsuk fogva.
A hazai börtönök az elfogott, több mint kétezer embercsempész miatt túlzsúfolttá váltak. Az ellentmondásos helyzet egyik tényezője, hogy Magyarországgal szemben korábban eljárásokat indítottak, arra hivatkozva, hogy „embertelenek a körülmények” a túlzsúfoltság miatt.
Az embercsempészettel kapcsolatos bűncselekmények miatt fogvatartottak eltartásának éves költsége több milliárd forint. Egy elítélt embercsempész átlagosan csaknem 5 millió forintjába kerül a magyar adófizetőknek.
A Ripost kíváncsi volt, mit gondolnak erről az emberek, ezért megkérdeztük őket, hogy mire költenék azt az összeget, azt az 5 millió forintot, ami egy embercsempész eltartása kerül?
„A magyar határ védelmére adnám, ott a déli határon.”
– mondta Csaba.
„Nem költenék rá ötmillió forintot, viszont ledolgoztatnám velük keményen” – mondja Gyula.
Sári véleménye szerint:
„Ötmillió forintról van szó, ami egy nagy összeg. Egy hatalmas összeg. Tehát én szerintem félreraknám nehezebb időkre.”
Egyesek olyan meglepő válaszokat adtak, amire mi sem számítottunk, íme a videónk:
A válaszdók között sokan akadtak, akik a családtagjaikra, rokonaikra költenék valamilyen formában. Olyan is akadt szép számmal, aki szinte az egészet valamilyen jótékonysági szervezetnek adná.
„Gondolom, hogy jótékonyság lenne egy jó része.”
– tudtuk meg Ágostontól.