tóth gabi
Egy új fogkrémteszt többek között ezt is kimutatta, de az is kiderül, hogy mit tartalmaznak egyáltalán ezek a szerek, illetve hogy milyen összetevőket érdemes kerülni.
A legelterjedtebb fogtisztító, ami sokféle színben és ízben kapható, a fogkrém. Ezen kívül egy ideje elterjedt a fogpor is, mint a fogkrém egyik környezetbarát alternatívája. Természetes anyagokból készül és olcsóbb is, mint a legtöbb fogkrém – olvasható a Tudatos Vásárlók Egyesületének (TVE) weboldalán. Végül használhatunk fogtisztító tablettát is, ami egy új módja a szájápolásnak. Ezek mindent tartalmaznak, ami az egészséges fogíny megőrzéséhez, az alapos fogtisztításhoz és a finom polírozáshoz szükséges, és jellemzően minden felesleges vegyi anyagtól mentesek.
Jellemzően az alábbiak szinte mindegyikben megtalálhatók:
Tudatos Vásárlók Egyesületének honlapja azt írja, hogy mivel felboríthatják a hormonháztartást és hozzájárulhatnak a rákos megbetegedések kialakulásához, kerülendők a parabének, vagyis a kozmetikai tartósítószerek, a triklozán, ami egy baktérium-, gomba- és vírusölő szer, az SLS (Sodium Lauryl Sulfate), amitől habzik a fogkrém, illetve a titán-dioxid, ami egy fehér színezőanyag és E 171-ként is találkozhatunk vele. Kerülendők még a PEG-ek, amik emulgeálószerek és ezektől lesz a termék homogén.
A TVE által közzétett teszten 11 tubusos termék vett részt és a laboratóriumban elvégzett tesztek célja a fogkrémek által nyújtott védelem és ápolás meghatározása volt. Mérték a fluoridtartalmat, a zománcra ható csiszoló hatást, az elszíneződés eltávolításának képességét, de vizsgálták a termékek környezeti hatását és a címkén található információkat is. Ezek alapján a Aquafresh Triple Protection Fresh & Minty tubusos fogkrém végzett az első helyen. A második legjobb a dm/Dontodent Clear Fresh lett, a harmadik pedig a Parodontax Complete Protection Extra Fresh fogkrémje.