tóth gabi
Sokan kérdezik, be kell-e diktálniuk a mérőóra állását, ha átalánydíjasok. Egyáltalán, mikor járnak jobban: ha átalánydíjat fizetnek, vagy ha a mérőóra állása szerinti tényleges fogyasztást fizetik?
Aki havi gazdálkodást folytat – általában a bérből, fizetésből élők és nyugdíjasok – jobban járnak, ha az átalánydíjas elszámolást választják, mert így kiszámíthatóbb a költség. Az átalánydíjas sem minden hónapban ugyanannyit fizet, mert a számla kiállításakor a szolgáltató az adott időszak átlagos fogyasztását veszi figyelembe. Ugyanígy a rezsicsökkentés is az adott időszakra vetítve jelentkezik: tehát amikor télen több gázt fogyasztunk a fűtés miatt, akkor a rezsicsökkentett keret is magasabb, mint a nyári hónapokban.
Figyelembe veszik a szezonalitást
A szolgáltató úgynevezett „fogyasztási jelleggörbe alapú kedvezmény meghatározást” alkalmaz, ami annyit jelent, hogy figyelembe veszi a szezonalitást, és csak az átlag feletti fogyasztásra terhelik rá a lakossági piaci árat. Év végén pedig, amikor az elszámoló számla készül, a tényleges éves fogyasztás alapján korrigálják az árat és lehet, hogy visszakapunk pénzt, lehet, hogy valamennyit rá kell fizetni.
A rezsicsökkentés szempontjából tehát teljesen mindegy, milyen elszámolásban vagyunk, mind az átalánydíj fizetésekor, mind az óraállás diktálása esetén arányosan nő majd a számla az átlagon felüli fogyasztás esetén, tehát – hacsak nem változnak gyökeresen a fogyasztási szokásaink – nem kell több százezres számlától tartanunk.
Hogyan lehet átállni?
Az átalánydíjasok bármikor kérhetik a fogyasztás szerinti fizetésre való átállást, de az átalányra csak az éves elszámolást követő 30 napon belül lehet váltani, és ez az időpont minden háztartásban más. A számlán mindig szerepel az óraleolvasás várható időpontja.
Diktáljak vagy sem?
Most azonban mindenkinek érdemes bediktálnia az óraállását, akár átalánydíjas, akár fogyasztás alapján fizet, ugyanis a szolgáltató a bediktált óraállás alapján számolja el az eddigi fogyasztást, amit így mindenképpen rezsicsökkentett áron fog kiszámlázni. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) is arra hívja fel a figyelmet, hogy mindenképpen érdemes élni a mérőóra-állás bediktálásának lehetőségével annak, akinek az eddig kiszámlázott gázmennyiség és a mérőóra állása szerinti fogyasztása között nagy a különbség, azaz lényegesen kevesebbet fizetett, mint amennyi gázt fogyasztott. Ez a diktálás egy extra lehetőség a lakosság számára, de az éves leolvasás időpontján nem változtat. Az MVM most meghosszabbította a mérőóra állás bediktálásának határidejét: augusztus 15-ig tehetjük ezt meg.
Aki átalányt fizet, annak az előző éves mértékadó fogyasztást veszi alapul a rendszer. Ezt minden évben korrigálják az éves fogyasztás elszámolásakor, azonban ha valaki tudja, hogy energiát fog most megtakarítani, akkor lehetősége van arra, hogy a mértékadó éves fogyasztást csökkentse. A szakemberek a valós fogyasztáson alapuló átalány fizetés választását javasolják, mert így minden hónapban beszámítják az átlagfogyasztás alatti kedvezményes árat és kiszámíthatóbbá válik a kiadás – figyelmeztet a NOE.
A Ripost számos tudnivalót összegyűjtött már a rezsicsökkentéssel kapcsolatos átállásról, ezekről itt olvashatsz:
* Bécstől Budapestig a magyar rezsiárakat irigylik
* Meghosszabbították az óradiktálás határidejét
* Számold ki te is könnyedén, mennyi lesz a rezsid
* Így igényelhetsz több rezsicsökkentett gázt