tóth gabi
Botta Mónika célja, hogy a gazdag motívumvilágunkat, kézműves hagyományainkat a nemezen keresztül divatba hozza.
Egy nagyon ősi mesterséget űz Botta Mónika, aki nemezkészítőként dolgozik. A népművészet ifjú mesterével még 1996-ban az édesanyja ismertette meg a mesterséget, aki iparművész-szövő, népi játszóház- és kismesterség-oktató.
Ma már ez tölti ki a mindennapjaimat és a gondolkodásomat. Nagyon szeretem a gyapjú finomságát, kombinálhatóságát selyemmel és különféle textilekkel, és persze azokat a felületeket, melyeket alkotni lehet vele
– mondja a Ripost7-nek Mónika.
A fiatalasszony örömmel újságolja, hogy manapság egyre többször hívják családi táborokba, játszóházakba, óvodákba, hogy mutassa meg a nemezelés technikáját.
„Az alapfogalmakat gyorsan elsajátítják a gyerekek, akik kislabdát, virágokat és egyéb apróságokat készítenek belőle. Ám senkinek nem jut eszébe, hogy ruhákat, ruházati kiegészítőket, illetve ékszereket is lehet belőle készíteni” – hangsúlyozza a nemezkészítő mester.
Arra a kérdésre, hogy tanulható-e ez a mesterség, annyit mond: ma már például OKJ-s képzés is működik belőle, ám 20–25 évvel ezelőtt csak a régi mestereket lehetett felkeresni, ha valaki ilyen pályában gondolkodott.
Bár Magyarországon eléggé letűnt ez a mesterség, külföldön nagyon sok országban ma is virágzik.
„Fontos, hogy be tudjuk építeni a mai formavilágba, kultúrába, amire számos példa van Skandináviában, Oroszországban és Amerikában is” – magyarázza Mónika, aki szerint itthon is nő az érdeklődés iránta.
A legutóbbi kiállításon és vásáron odajött hozzám egy csinos hölgy, aki tulajdonképpen nem is akart semmit venni, egyszerűen kíváncsi volt, hogy miből is készülnek ezek a ruhadarabok. Többek között meséltem neki arról, hogy ezek a ruhák 100 százalékban birkagyapjúból, varrás nélkül készülnek. Majdnem fél órát beszélgettünk, majd a hölgy egy mellényben ment haza, ami számomra rendkívül jó érzés volt
– idézi fel a pillanatot Mónika.
Botta Mónika azt szeretné, ha a nemezből készült ruhákat minél többen megismernék.
Számomra a legnagyobb elismerés az lenne, ha egy divatbemutató alkalmával végig tudnék vonultatni 10-12 modellt a kifutón a saját tervezésű kreációimban, ami mind selyem- és gyapjúkombináció. A habitusuk, finom eleganciájuk és nőiességük okán rendkívül boldog lennék, ha itthonról Péter Szabó Szilvia, külföldről pedig Nicole Kidman is viselné, bemutatná ezeket a ruhákat
– mosolyodik el Mónika.
A nemezkészítő mester arra is felhívta a figyelmet, hogy ha már arra is ügyelünk, hogy mit eszünk és mit kenünk magunkra, szelektálhatnánk a ruháinkat is, hiszen a textilipar az egyik legnagyobb környezetszennyező iparág.
„Amikor a birkát lenyírják, hogy hozzájussanak a gyapjúhoz, az állat boldogan szalad tovább, vagyis a környezettudatosságot is ide kapcsolhatjuk” – mondja Mónika.
Hogy készül a nemez? A kérdés adja magát, a választ pedig megtalálod a Ripost7 május 3-án megjelent számában. Keresd az újságárusoknál!