tóth gabi
Külön ügyfélszolgálatot állítottak fel az ukrajnai menekülteknek.
A menekültek tranzitállomásává alakított budapesti BOK-csarnokba félóránként jön egy-egy autóbusz a pályaudvarokra érkező menekültekkel, akiket helyben regisztrálnak és látnak el információkkal, illetve segélycsomagokkal. Ebben segítik őket a kormányhivatal munkatársai, az idegenrendészet tisztjei, álláskereső szervezetek, tolmácsok és sok-sok önkéntes.
Valamennyien azon igyekeznek, hogy az átélt szenvedéseket feledtetni tudják, hogy a biztonságos környezet mellett megélhetést kínáljanak azoknak is, akik kénytelenek hosszabb távra berendezkedni Magyarországon. Ehhez szállás és munkahely szükséges, a gyerekeknek pedig életkoruknak megfelelő óvoda vagy iskola.
Ahhoz, hogy nálunk mindezt megkapják, jogszerűvé kell tenni az ittlétüket. Menedékes engedélyért kell folyamodniuk, amit hivatalosan 45 nap alatt kaphatnak meg, de lehetőség szerint egy hónapon belül elbírálják az igényüket. Addig is humanitárius tartózkodási engedélyt kapnak, amivel már munkát vállalhatnak és egészségügyi ellátásra jogosultak.
A háború kezdete óta Magyarországon beadott menedékkérelmek száma 13 ezer körüli, ennyien kérték eddig az ideiglenes védelmet hazánktól
− mondta el a Ripostnak Daragó Réka rendőr alezredes, Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság sajtóosztályának a vezetője.
A következő videóösszállításban a vele készült interjút is láthatjátok.