tóth gabi
Orbán Viktor szerint nincs olyan ország, amely ne élvezné az elmúlt félév megfeszített munkájának gyümölcsét. A magyar EU-elnökség időszaka december 31-én járt le.
2024. július elsején Belgiumtól vettük át az EU soros elnökségét, amelyet 2025. január elsejével tovább is adtunk a lengyeleknek. Az elmúlt fél évben olyan méretű sikereket ért el a magyar diplomácia, amelyre sokszor akár több évet is kell várni.
Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Unió és a nyugat-balkáni országok decemberi csúcstalálkozóján adott sajtónyilatkozatában elmondta: már csak rá kell ütni a pecsétet az elmúlt fél évben végzett munkára. Mint mondta: minden nyugat-balkáni ország előrement, van, aki hétmérföldes csizmával lépett előre.
Nincs olyan ország, amelyik ne élvezte volna a munkánk előnyét, és ha ideszámítom a schengeni térséget is, akkor pedig ez egy hatalmas sikerekkel záruló félév
– szögezte le Orbán Viktor, majd hozzátette: az elmúlt félév jó mulatság, férfimunka volt.
Az idei év júliusa és decembere között a magyar miniszterelnök kétszer is békemisszióba kezdett annak érdekében, hogy az orosz-ukrán háborúban minél hamarabb tűzszünet lehessen. A soros elnökség átvételének másnapján Orbán Viktor már útnak is indult:
Decemberben pedig újabb békemisszióba kezdett a kormányfő, aminek a célja az volt, hogy az ortodox karácsony időszakára kössenek a felek fegyverszünetet. Az orosz elnök elfogadta Orbán Viktor kezdeményezését, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban elutasította azt. A békemisszió 2.0 állomásai a következőképpen alakultak:
Bóka János, az európai uniós ügyekért felelős miniszter a legnagyobb közösségi oldalára feltöltött videójában a magyar EU-elnökség óriási sikerének nevezte, hogy 2025. január 1-jétől Románia és Bulgária a schengeni térség teljes jogú tagja lesz.
A miniszter emlékeztetett, a folyamat még 2011-ben, az előző magyar uniós elnökség alatt kezdődött, és mostanra zárult le, amikor ismét Magyarország töltötte be az EU Tanácsának soros elnökségét. Hangsúlyozta: a magyar-román határon évente mintegy 20 millió személy kel át,
Emellett megkönnyíti a kapcsolattartást Magyarország és az erdélyi magyar közösség között is – tette hozzá.
Szintén az óriási sikerek közé sorolandó az is, hogy elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek novemberi informális ülésén. Orbán Viktor miniszterelnök a megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón azt mondta, újra naggyá akarják tenni Európát.
A kormányfő kijelentette: a csúcs fő témájában, a versenyképességben teljes egyetértés volt, sikerült elérni a magyar elnökség által kitűzött célt, hogy versenyképességi paktumot fogadjanak el. A dokumentum a következő öt évre a versenyképességet helyezi középpontba és kimondja, hogy azonnali cselekvésre van szükség. Kiemelte: az Európai Unió növekedése az elmúlt két évtizedben tartósan lassabb volt, mint Kínáé vagy az Egyesült Államoké, a termelékenység Európában lassabban növekszik, mint a versenytársainál, az EU részesedése a világkereskedelemből csökken.
Az uniós vállalatok háromszor magasabb villamosenergia árat és négyszer nagyobb földgázárat fizetnek, mint a versenytársaik az Egyesült Államokban.
A deklaráció néhány pontját ismertetve elmondta: elhatározták, hogy egyszerűsítési forradalmat hajtanak végre az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében, 2025 első félévének végére drasztikusan le fogják csökkenteni a jelentési kötelezettségek számát, amelyek nagy terhet rónak az európai cégekre. Hozzátette: sürgős intézkedéseket fogadnak el a magas energiaárak mérséklése érdekében, és valódi iparpolitikát is megfogalmaznak a következő időszakban. Mindannyian egyetértettek abban, hogy 2030-ra az európai GDP 3 százalékát kutatás-fejlesztésre fogják fordítani.
"2024 megtanította a béke, a biztonság és a védelem fontosságát. Rossz döntések sora vezetett oda, hogy Európa egyre közelebb kerül a háborúhoz, és a migráció következményei is egyre elviselhetetlenebbek az európai városokban" - minderről Szalay-Borovniczky Kristóf beszélt legújabb videójában. A honvédelmi miniszter szerint a kormány számára idén is Magyarország biztonsága volt az első.
Magyarország következetesen védi magát a migrációtól, és attól is, hogy bárki háborúba sodorja az országot. Naponta emelünk szót a békéért, a tűzszünetért, és emellett megerősítettük védelmi képességeinket is.