Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.07.08.
Módosítva: 2024.07.08.

Folytatódik a békemisszió: Orbán Viktor Pekingben

Fontos, hogy Kína is segítse az erőfeszítéseket.

A magyaroknak fontos, hogy Kína szorgalmazza a békét a világban – jelentette ki az Európai Tanács soros elnökségét betöltő Magyarország miniszterelnöke.

 

Orbán Viktor miniszterelnök kezet fog Hszi Csin-ping kínai elnökkel Pekingben. (Fotó: ORBÁN VIKTOR MAGYARORSZÁG MINISZTERELNÖK X FIÓKJA @PM_ViktorOrban / AFP) Fotó: AFP

Hirdetés

Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feliratkozom a hírlevélre

A háborúzó felek mellett három világhatalom, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Kína döntésén múlik, mikor lesz vége az orosz–ukrán háborúnak. Erről írt a Facebook-oldalán a békemissziója részeként Kínába utazó magyar kormányfő.

A háborúzó felekkel történt találkozóimat követően ezért jöttünk Pekingbe

– tette hozzá.

A magyaroknak fontos, hogy Kína szorgalmazza a békét a világban

– jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Pekingben, ahol Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozott. A kormányfő felidézte, hogy a magyarok két és fél éve egy háború árnyékában élnek – írja az MTI. 

– A magyar békeszerető nép. Békére, egyensúlyra és harmóniára törekszik, ezért mindig a béke oldalán vagyunk, és sohasem a háború oldalán – mondta.
Számunkra nagy jelentősége van annak, hogy Kína szorgalmazza: a világban ne háború, hanem béke legyen – jelentette ki.

A Magyarország szomszédságában zajló konfliktus esetében is nagyra értékeljük az ön békekezdeményezését

– mondta Orbán Viktor, Hszi Csin-pingnek címezve szavait.

HSZI Csin-ping; ORBÁN Viktor
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Felidézte, hogy a kínai elnök két hónapja Magyarországra látogatott. A kormányfő történelmi jelentőségűnek nevezte az akkori találkozót. Hozzátette: komoly megállapodásokat kötöttek, de ami még fontosabb, több nemzedékre is megalapozták a két nép közötti barátságot, mert Hszi Csin-ping látogatása meggyőző és szívélyes volt, amely bizonyította a magyar embereknek Kína Magyarország iránti jóindulatát és tiszteletét.
 

Több nemzedék is meg fog még élni abból a látogatásból, annak a látogatásnak az emlékéből, amit ön tett Budapesten

– jelentette ki Orbán Viktor.

Megköszönte a kínai elnöknek, hogy emelték a két ország kapcsolatainak szintjét.

Az eltelt két hónapban is folyamatosan dolgoztunk, hogy ezt a formát tartalommal töltsük meg

– mondta, megköszönve, hogy előrehaladást érhettek el a delegációik az együttműködésben. Orbán Viktor gratulált Hszi Csin-pingnek Kína szilárdságához és stabilitásához, amelyet „ebben a viharos világpolitikában” az egész világ számára jelent.

A legnagyobb nemzetközi hírügynökségek kiemelten követik az Európai Tanács soros elnökségét betöltő Magyarország miniszterelnökének tárgyalásait. Vezető helyen szerepel a sajtóhírekben a pekingi út is -írja a Magyar Nemzet.

 

HSZI Csin-ping; ORBÁN Viktor

Orbán Viktor Kínában Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A Reuters arról ír, hogy Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Pekingbe érkezett, miután Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt egy esetleges békemegállapodásról. Ez feldühített egyes uniós vezetőket – jegyzi meg a brit hírügynökség. A cikkben kiemelik a kormányfő békemisszióját és Peking béketervét is, valamint azt is, hogy Orbán korábban Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is egyeztetett.

Az amerikai The New York Times beszámolójában a hivatalos kínai hírügynökséget idézi, amely Orbán Viktor pekingi látogatásának bejelentésekor csak annyit közölt, hogy Hszi Csin-ping „mélyreható megbeszélést fog vele folytatni a kölcsönös érdeklődésre számot tartó kérdésekről”. A vezetők utoljára két hónapja találkoztak, amikor a kínai elnök Budapestre látogatott annak a törekvésnek a részeként, hogy helyreállítsa a kínai befolyást Európában – írja a tengerentúli lap.

A kínai állami televízió is beszámolt arról, hogy Hszi és Orbán tárgyaltak, de más részleteket nem közölt.

A The Japan Times japán hírügynökség is ír Orbán Viktor békemissziójáról. 
Kiemelt helyen szerepel az orosz sajtóban is a magyar miniszterelnök kínai látogatásának híre. A RIA Novosztyi állami hírügynökség beszámolójában közölte, hogy folytatódik a kormányfő békemissziója, s kitért arra is, hogy Brüsszelben ez többeknek nem tetszik. A The Kyiv Idependent ukrán hírportál cikke úgy fogalmaz: Orbán Viktor magyar miniszterelnök július 8-án, napokkal kijevi és moszkvai látogatása után érkezett Kínába.

Orbán, akinek országa a hónap elején vette át az EU Tanácsának soros elnöki tisztét, „békemissziója” harmadik lépésének nevezte a pekingi látogatást – tették hozzá az ukránok.

Mint arról már több lap is beszámolt, folytatódik Orbán Viktor miniszterelnök békemissziója; a kormányfő hétfő hajnalban Pekingbe érkezett.

A magyaroknak fontos, hogy Kína szorgalmazza a békét a világban

– jelentette ki Orbán Viktor.

Mint ismert, egy nappal azután, hogy Orbán Viktor átvette az uniós soros elnökséget, a békemissziója részeként máris Kijevben találkozott az ukrán elnökkel. Határidőhöz kötött tűzszünet megfontolását kérte múlt keddi kijevi látogatásán Volodimir Zelenszkijtől. Pénteken pedig már Moszkvában egyeztetett a lehetséges béke feltételeiről Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

A Focus online arról ír, hogy Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke meglepetésszerű látogatást tett Vlagyimir Putyinnál, az EU pedig füstölög a dühtől. De 

Orbán küldetése megér egy próbát 

– véli Ulrich Reitz, a lap vezető tudósítója – szúrta ki a Mandiner.

Mind az EU, mind Olaf Scholz német kancellár hangsúlyozta, hogy Orbánnak nem volt felhatalmazása az útra, ám a magyar kormányfő azt is hangsúlyozta, hogy saját megbízásából utazott. 

Csak azt teszi, amit két évvel ezelőtt bejelentett.

Akkor Orbán Viktor közvetítő szerepet ajánlott az Európai Uniónak – mondta Ulrich Reitz, a Focus online vezető tudósítója Reitz-Thema című videós rovatában.

Magyarország közelebb áll Oroszországhoz, mint a nyugat-európai államok, írják. Nagy választási győzelme után, amelyben Orbánt megerősítették hivatalában, most ezt a közvetítő szerepet próbálja betölteni: „Senki sem tudja, hogy ez hogyan fog alakulni. De őszintén meg kell mondanom, hogy egy próbát megér.”

Reitz érthetetlennek tartja az EU kritikáját Orbán útjával kapcsolatban, hiszen Orbán maga sem állítja, hogy „békét hoz Moszkvából”. Azonban egy tapasztalt európai kormányfő az ötödik ciklusában, akire Oroszországban is hallgatnak, „egy lépéssel közelebb vihet minket a békéhez”.

Azzal azonban, hogy Orbán Viktor egyedül ment, az EU-t is leleplezte, hangsúlyozta. 

Ursula von der Leyen és Olaf Scholz német kancellár többször hangsúlyozta, hogy Putyinnal nem lehet tárgyalni.

 Ebben az EU is egyetértett. 

„Orbán most odarepül, Putyin fogadja őt. Ez cáfolja azt, amit az európaiak állítanak”

– folytatja Reitz.

Hozzáteszi: az is pozitívum, hogy Orbán betartotta a rendet. Mielőtt Oroszországba utazott volna, találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is. Mint az kiderült, a magyar miniszterelnök tehát reálpolitikai megközelítést követ békeküldetésével, nem úgy, mint például a német kormány és az EU.

„A német kormány vagy Ursula von der Leyen eszményi-politikai megközelítése eddig egy milliméterrel sem vitt közelebb a békéhez” 

– írják. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek