tóth gabi
Ritkán látható és szemet gyönyörködtető élményben lehet részük azoknak, akik elkapják, ahogy az esti órákban a hold vékony sarlója elfedi a Szaturnuszt. Az égi jelenség szabad szemmel is megfigyelhető lesz.
Csillagászati jelenségek terén igencsak erősen kezd a 2025-ös év: alighogy január 3-án tiszteletét tette a Quadrantidák meteorraj, máris újabb égi jelenség irányítja felfelé a csillagászatért rajongók tekintetét. A Svábhegyi Csillagvizsgáló szerint ráadásul túlzás nélkül kijelenthető, hogy a hónap egyik leglátványosabb eseménye lesz, ahogyan január 4-én, azaz szombaton este a 23 százalékos holdsarló megközelíti, majd teljesen elfedi a Szaturnusz bolygót. Mindezt ráadásul szabad szemmel is megfigyelhetjük!
A csillagászat szerelmeseinek este 6 órától lesz érdemes az égboltra pillantaniuk: ekkor szabad szemmel is nyomon követhető lesz, ahogyan bolygónk kísérője, a Hold délnyugatról elkezd közelíteni a Szaturnusz felé. A sárgás fényű Szaturnusz ekkor a Holdtól balra és picit fölfelé lesz látható. Sőt: az összkép hatását fokozza majd, hogy a Szaturnusz egyik holdja, a Titan is feltűnik majd ebben a keringőben.
A Titan balra fölfelé helyezkedik el a Szaturnusztól, amit követni is fog majd, miután az eltűnik a Hold mögött. Ha pedig még ez sem lenne elég, akkor az éjszaka folyamán látható lesz még egy szereplő ebben az előadásban, méghozzá a kékes színű 85 Aquarii nevű csillag, amely a Szaturnusz holdjainak vonalában áll és szintén követni fogja majd a gyűrűs bolygó eltűnését, amely várhatóan 18 óra 45 perc körül fog bekövetkezni.
Szabad szemel való észlelés esetén látható lesz, ahogyan a fényes, csillagszerű Szaturnusz egyre közelebb kerül a Hold hamuszürke fényben sejlő korongjához, majd fokozatosan elhalványodik és végül teljesen eltűnik.
Ezt követően a Szaturnusz 19:38-kor bukkan majd fel ismét az égbolton, de akkor már a világos sarló alsó pereménél, a Hold déli pólusánál, szinte pontosan a fényes holdkorong legalján. Ez a folyamat azonban inkább távcsővel lesz jól látható, szabad szemmel ugyanis a fényes Hold miatt nehezen fog látszódni.
A Szaturnusz újbóli felbukkanását a Hold mellett, azaz a kilépés különlegességét a két égitest közti fényességkülönbség adja majd: míg a fehér holdperem fényesen világít, a narancsos Szaturnusz jóval halványabban lebeg majd mellette.
A ritka, ám annál látványosabb égi jelenség megfigyelői egészen 21 óra 21 percig gyönyörködhetnek a távolodó égitestek látványában.