kulcsár edina
Bûnösnek mondta ki a törvényszék azt a férfit, aki nem gondoskodott megfelelõen az édesanyjáról. Az asszony elhunyt, a rossz lakhatási és higiénés körülmények, valamint az elmaradt gyógyszeres kezelés vezetett a halálához.
A férfi édesapjával és ágyban fekvő, beteg édesanyjával élt együtt Berettyóújfaluban, s 2013-tól egyedül gondozta idős szüleit. Ám húsz éve nem volt állandó jövedelme, viszont minden pénzt, amihez hozzájutott, beleértve a szülei nyugdíját is, italra költött! Így például eladta a gyámhatóság által kiutalt tüzelőt, valamint a berendezési tárgyakat. A tartozásokat pedig csak halmozta, ami miatt kikötötték a villanyt az ingatlanból...
Annyira spórolt, hogy ritkán, akkor is csak kevés fával gyújtott be, s a szüleit sem etette normálisan. Édesanyját nem mosdatta, pelenkát éveken át nem váltott ki neki. Az asszony testét sok helyen felfekvések, gennyes sebek borították, mégsem hívott hozzá segítséget.
Halála előtt három nappal az asszony órákat töltött meztelenül, étlen-szomjan, a hideg földön fekve, mert a fia magára hagyta. Amikor három napra rá kihívta a mentőt, azt hazudta, hogy édesanyja egy órával korábban lett rosszul. A mentők a sértettet kihűlt, eszméletlen állapotban vitték be a sürgősségi osztályra, ahol pár óra múlva elhunyt.
Különös kegyetlenséggel, védekezésre képtelen személy sérelmére, mulasztással elkövetett emberölés, testi sértés bűntettében, valamint sikkasztás és hamis magánokirat felhasználásának vétségében mondta ki bűnösnek kedden a Debreceni Törvényszék azt a férfit, aki nem gondoskodott megfelelően édesanyjáról – írta az MTI.
Tatár Tímea, a törvényszék szóvivő közölte: a hajdúsági férfit első fokon hat év fegyházra ítélték, valamint csaknem félmillió forint bűnügyi költség megfizetésére kötelezték.
A vádlott túlnyomórészt tagadta a vádakat, vallomásaiban többször is ellentmondásba keveredett és a felelősséget próbálta édesapjára és beteg édesanyjára, valamint a háziorvosra hárítani.
Bűnösségét egyértelműen alátámasztották a bizonyítékok
– közölte a szóvivő.
A vádlott és védője tudomásul vette az ítéletet, az ügyészség három nap gondolkodási időt kért, így az ítélet nem jogerős. A bíróság fenntartotta a vádlott előzetes letartóztatását.