tóth gabi
Senkinek nem kell bemutatni ezt a kártevőt, akinek kiskertje van. Szinte nincs is olyan zöldség, amin a poloska ne telepedne meg. De mi legyen a terméssel, ha megkezdték a bogarak? Döbbenetes információkat osztottak meg egymással a hobbikertészek...
Akinek kertje van, mostanra már biztosan találkozott a poloskákkal: tömegekben támadják a paradicsomot, paprikát, gyümölcsöket. De mi legyen a poloskás termés sorsa? Sokan undorodnak a világos foltoktól, amiket a rovarok maguk után hagynak, és kidobják a zöldségeket. Egy online fórumon azonban sok hobbikertész azt mondta, a gyanús foltok ellenére ehető a poloskás termés...
A kétezres évek eleje óta jelen van hazánkban a zöld színű vándorpoloska, ám soha nem szaporodott el annyira, mint az utóbbi években. Ráadásul pár éve megjelent az ázsiai márványpoloska is, és mivel ezeknek a kártevőknek nincs természetes ellensége, semmi nem akadályozza, hogy túlszaporodjanak. Meg is látszik a kerteken: sokszor fürtökben lógnak az érésben lévő paprikán, paradicsomon, és undorító, világos foltokat hagynak maguk után. Rovarirtószerrel ilyenkor már bajos ellenük védekezni, hiszen akkor a termést se lehet megenni, a biomódszerek csak ideig-óráig működnek, így sok bosszúságot és okoznak ezek a rovarok.
De vajon mi történik azzal a terméssel, amit megkezdtek a poloskák? Erre keresett választ egy online fórumon egy magyar háziasszony; és kiderült, hogy nem mindenkinél landol a kukában a poloskás termés. Tudni kell, hogy ezek a kártevők két lépcsőben táplálkoznak: első megszúrják a paradicsomot, paprikát, és bejuttatják a nyálukat, ami olyan enzimeket tartalmaz, melyek bontani kezdik a zöldséget, gyümölcsöt. Ezen a helyen először világos folt lesz a termésen, ami később megbarnul, megrohad és megszárad. Ha még csak világos foltok vannak a termésen, akkor a hibás részeket kivágva még ehető; de sokakat a gondolat is elborzaszt, hogy közösen csemegézzenek a poloskákkal.
Ráadásul, ha túlságosan sokan vannak ezek a szemtelen rovarok, az ürülékükkel is beszennyezik a zöldségeket, így azoknak élvezhetetlen ízük lesz. Bár részben menthető a termés, a kiskertészek arra jutottak az online fórumon, hogy a poloskát minden eszközzel irtani kell. Sokan kézzel, gumikesztyűben körbejárják a kertet, és az apró lárvákat, a kifejlett példányokat mosogatószeres vízzel teli vödörbe szedik, hogy így csökkentsék a számukat. Mások lombszívóval szedik össze őket, és van, aki hálóval védi tőlük a termést. De akadt, aki úgy nyilatkozott, hogy a növénytársítás is jó megoldás lehet; bár, ha már ellepték a poloskák a kertet, nem lehet ezzel védekezni, de jövő tavasszal érdemes gondolni rá. A bazsalikom természetes kártevőriasztó; az egyik hozzászóló azt mondta, ahol sok van belőle a paradicsomok körül, ott láthatóan kisebb a poloskák száma.
Az biztos, hogy egyhamar nem fogunk megszabadulni ezektől a kártevőktől; ezért érdemes minden fronton védekezni ellenük, hogy legalább a számuk csökkenjen a kiskertben.