kulcsár edina
Áraszd el a lakásodat a napvirág jellegzetes illatával! Most kezdd el a készülõdést, hogy Halottak napján is gyönyörû legyen ez a virág.
Alakja miatt latinul a Napvirág nevet kapta. A gyerekek, ha a napot akarják ábrázolni, tulajdonképpen krizantémot rajzolnak. Kínából terjedt el, ahol majd 4000 évvel ezelőtt még várost is neveztek el róla.
Az illata erős, jellegzetes. Mivel a legkésőbb virágzik, az elmúlás, de a hosszú élet virágának is tartják. Halottak napján a temetőt díszíti színpompájával, illata beteríti az emlékezés napját. Ha megérezzük, összekapcsolódik bennünk az érzés elvesztett szeretteink hiányával. Emlékezni jó, még ha szomorúan is tesszük.
Több, mint 200 fajtája és annak változatai ismertek. Nagyon szapora. Ha idén ültetsz, abból jövőre 5-6 dugvány lesz.
Gömb formájú akkor lesz, ha visszacsipegeted. Minél hamarabb kezded ezt el, annál bokrosabb lesz. A bokros forma sok ágacskát jelent, aminek a végén mindenütt ott díszlik a virág.
Ha hajtatott, kis cserepes krizantémot veszel kiültetésre, az igazi zsákbamacska. Nincs ráírva, hogy mekkorára nő. Lehet, hogy csak térdig ér majd, de lehet belőle méteres bokor is.
Tőosztással vagy hajtásdugványozással szaporíthatjuk.
Válaszd ketté a növényt a gyökerénél, és ültesd külön cserépbe.
A közeg: tőzeg-homok vagy tőzeg -perlit 3:2 arányú keverékébe dugványozz. A kis cserepekben a föld 10-12 cm mély legyen. Jól öntözd be, és lásd el tápanyaggal. Az anyanövényről szedett 5-6 cm-es dugványokat nyomd ültető gyökereztetőporba, és 1-1 ½ cm mélyen nyomd az előkészített földbe. A gyökereztetéshez alulról jövő melegre van szüksége. Otthon a fűtőtest is tökéletesen megfelel erre a célra. Az ideális talpmeleg 20 Celsius fok. A levegő 16-18 fok. A fűtőtest ennél melegebb, de párásítással ki lehet védeni a különbséget. Tegyél mellé egy lapos edényt, abba vizet, és helyezd a növény mellé a fűtőtestre. Emellett amikor csak eszedbe jut, spricceld meg egy kis párásító készülékkel. Ez különösen az első héten nagyon fontos. Akár fél óránként megszórhatod. A második héten 1 ½-2 óránként. Locsolás és párásítás mellett tápoldatozd is. Ha jól érzi magát, 12-24 nap alatt meggyökeresedik.
Ha megjelenik a bimbó, akkor az oldalbimbókat le kell csípni.
A lakásban tartott cserepes krizantémot bőségesen kell öntözni, hetente kétszer. Földje egyenletesen nyirkos legyen. A cserepet meleg, napos helyre tedd. Tápoldatozást nem igényel. Az elnyílt virágokat csípd le, így újakat hoz majd helyettük. Kis gondozással hetekig díszítheti az otthonodat. Elvirágzás után ki lehet ültetni a kertbe, és jól be kell locsolni. A napos helyet szereti.
Ne dobd ki az elvirágzott növényt, mert nem egynyári (bár egynyári fajtája is van)! Ha odafigyelsz rá, évről-évre meg fog újulni.
Ha kertbe telepíted, akkor olyan helyet keress neki, amelyet majd télen is kibír. A szélvédett, télen is napos helyet kedveli. A megfelelően vízáteresztő szerkezetű talajt szereti. Ebben télen nem gyűlik fel a víz, és nem fagy meg a virág szára körül.
Az első fagyok után vágd vissza a növény elszáradt, megbarnult szárát 5-10 centiméteresre. Ezt védd meg takarással: fűkaszálékot vagy lombot, fenyőágat, szalmát, mulcsot halmozz a tövéhez. Beburkolhatod földdel is vagy egy darab ronggyal, fóliával. A kisebb fagyokat így kibírja. Tavasszal a töve mellett újra kihajt.
A cserepes krizantémot, akárcsak a muskátlit, fűtetlen, de fagymentes helyen teleltesd. Pince, garázs, nyári konyha, előszoba, folyosó, mind jó erre. (A kerti krizantém töveket is megvédheted ezzel a módszerrel: ásd ki a földből egy nagyobb földlabdával együtt, tedd cserépbe, és teleltesd a többi cserepes növénnyel).
Nagyon szép, ha egy nagyobb edénybe több fajta krizantémot helyezel, változatos színekben.