tóth gabi
A fekete penész a Földünkön található legpusztítóbb mérgek egyike. A fejfájástól, halláskárosodástól a személyiségzavaron át vezet a tünetek listája. A legkisebb mennyiségben is mérgezõ. Ne tûrd el az otthonodban!
A penészgomba a természet lényeges része. Fontos szerepe az ökológiai rendszerben, hogy elbomlassza az elhullott szerves anyagokat, az állati tetemeket, a növényi maradványokat.
Ám amikor az otthonunkban jelenik meg, már semmi pozitív érzést nem kelt bennünk. Ha az élelmiszert vagy a ház egyes részeit veszi birtokba, riadót kell fújni.
Nem maga a fekete penészgomba veszélyes, hanem a mikrotoxinok, melyeket a spórákon keresztül választ ki.
Ez a méreg a Földünkön található legerősebbek közé tartozik, akár kis mennyiségben is.
Idegrendszeri károsodást vagy akár halált is okozhat.
Főleg a rossz szellőzésű, nyirkos helyiségekben tenyészik. Ez lehet fürdőszoba, konyha, padlás, bármilyen beázott helyiség.
Ha a penészes terület kisebb, mint 10 négyzetméter, akkor magad is nekiláthatsz a munkának. Ennél nagyobb károsodás esetén hívj szakembert.
Mielőtt elkezded a védelmet, magadat is vértezd fel. Húzz gumikesztyűt, légzés- és szemvédő maszkot. Viselj hosszú ujjú inget és nadrágot.
1. Előkészület: Távolíts el minden tárgyat a kezelendő felület közeléből. Amit már megtámadott, helyezd zacskóba, és távolítsd el az otthonodból. Takard le a többi felületet, hogy ne hulljon rá spóra.
2. Egy kemény kefével sikáld le a penészt.
3. Szórd be penészölő spray-el.
4. Öblítsd le, és igény szerint ismételd az eljárást.
5. Minden olyan eszközt, amit felhasználtál ehhez a munkához, tegyél egy zacskóba, és vidd ki a kukába.
6. Járj utána, mi okozta a penészedést, hol van lyuk, hézag, sérülés, csöpögő vezeték. Javítsd ki.
7. Szárítsd ki tökéletesen a helyiséget.
8. Rendszeresen ellenőrizd, nehogy visszatérjen.
Megpenészedett a kenyér?
Óvatosan helyezd egy nejlonzacskóba, és vidd ki a kukába. Ne a konyhai szemetesbe, mert ahogy le-fel csapódik a teteje, a levegőbe juthat ez a káros anyag.