kulcsár edina
Az egyik legutálatosabb háztartási munka az ágynemûhúzás. Fogadjunk, hogy te is gyakran tolod magad elõtt napokig, hetekig. Meg fogsz döbbenni, miért is olyan nagy baj ez!
Szakértők szerint a lepedőt kéthetente, a párnahuzatot pedig hetente kellene cserélni, különösen akkor, ha sok haj- és bőrápoló terméket használsz. A paplanhuzatokat legalább havonta illik kimosni, az anyagtól és az életstílusodtól függően. Ha például a kedvenced az ágyadban alszik, vagy néha előfordul, hogy kihagyod az esti zuhanyt, akkor gyakrabban mosd. A selyem ágynemű viszont érdekes módon kicsivel jobban ellenáll a szennyeződéseknek.
És vajon mennyit számít, ha halogatod a mosást? A mikrobiológusok szerint az ágyneműn elképesztő mennyiségű mikroorganizmus képes túlélni és szaporodni: köztük olyanok is, mint az E.coli, a szalmonella, a herpesz, a lábgomba, a bélféreg-peték vagy az influenzavírusok. Szép kis társaság, igaz? Ráadásul a kórokozók már akkor is elszaporodhatnak, amikor az ágynemű még egyáltalán nem is látszik piszkosnak. A legjobb tehát ragaszkodni a kéthetenkénti mosáshoz. Ha viszont beteg vagy, vagy nem egyedül alszol az ágyban, akkor érdemes soron kívül is kimosni az ágyneműt. Természetesen akkor is irány a mosógép, ha foltos, elszíneződött, látványra is kétes tisztaságú, vagy fura szagú az ágyneműd.
Ha belegondolsz, éjszaka izzadsz, esetleg egy kis nyál is a párnahuzatra kerül – a többi, ágyban végzett tevékenység által hagyott foltokról nem is beszélve. Épp ezért érdemes minél magasabb hőmérsékleten mosni az ágyneműidet, hogy a fertőtlenítésről is gondoskodj. A jutalom pedig az egészséges tisztaság mellett az az érzés is lehet, amikor friss, tiszta ágyneműben fekszel le – őszintén, van ennél jobb?