kulcsár edina
Legyünk õszinték: ritka az az ember, aki tényleg nyolc órát alszik naponta. Ki a gyereke, ki a munkája, ki a túl sok bulizás miatt virraszt éjszakánként. Pedig az alváshiány komoly betegségekhez vezethet, még a szépségedet is tönkreteszi - eláruljuk, hogyan.
Nem meglepő, hogy a kortizol stresszhormon túltermelődése az egész szervezethez hasonlóan a bőrt is megviseli. A kortizol szint alvás közben természetes módon csökken, ennek köszönhetően pedig a bőr is regenerálódik. Ha viszont kihagyod az alvást, ez a ciklus megszakad – a folyamatosan magas kortizolszint pedig beavatkozhat a test regenerációs folyamataiba, és segítheti a pattanások előtörését.
A kortizol sajnos a kollagénrostokat is roncsolja, ami azért rossz hír, mert ezek a rostok felelősek a bőr feszességéért és fiatalosságáért. Vagyis a folyamatos stressz és az alváshiány következménye az idő előtti öregedés lesz. Ráadásul, ha keveset alszol, a tested kevesebbet termel abból a növekedési hormonból is, amely a sejtek megújulásáért is felelős. A bőröd így vékonyabb lesz, és lassabban újul meg.
Ha keveset alszol, a bőrsejteknek nem jut elég védő antioxidáns vegyület. Ez pedig azt jelenti, hogy a bőröd védtelenebb lesz a szabad gyökök ártalmas hatásával szemben, Vagyis egy húzós időszakban még inkább figyelj rá, hogy elegendő zöldséget és gyümölcsöt egyél, hogy hozzájuss az antioxidáns vegyületekhez.
Lássuk be, a száraz, hámló bőr nem szép. Ám az alváshiány gyulladásokat kelt a bőrben, és kiszárítja azt. Ha nem tudsz aludni, igyál minél több vizet, és használj gyakran erőteljes hidratáló készítményeket.
Nemcsak a száraz bőr okozhat gondokat, hanem a sötét karikák, a duzzadt szemek és a sápadtság is. Egy tanulmány szerint az alváshiánnyal küzdő emberek szomorúbbnak is tűntek, mint azok, akik kialudták magukat.