tóth gabi
Egy brit felmérés szerint mindössze minden századik ember képes felismerni a cukorbetegség tüneteit. Te vajon észrevennéd, ha érintene? Nem árt tudni, mire figyelj.
A 2-es típusú cukorbetegség nem egyik pillanatról a másikra, hanem szépen, fokozatosan, alattomosan alakul ki. Az egyik legnagyobb támogatója a hasi zsír - mely olyan vegyülettel bombázza a sejteket, amelyek ettől érzéketlenebbé válnak az inzulinra. Ezt nevezik inzulinrezisztenciának. A hasnyálmirigy erre még több inzulint termel, viszont egy idő után kimerül. És onnantól nem tud megbirkózni a szervezet a bekerülő cukorral.
Ekkor pedig magasra szökik a vércukorszint, és kialakul a több szervet is károsító cukorbetegség.
Azon kívül, hogy igyekszünk egészségesen táplálkozni, rendszeresen mozogni, és leadni a hasunkra rakódott felesleget, érdemes figyelni a betegség tüneteire is. Már csak azért is, mert az Egészségügyi Világszervezet 2014-es felmérése szerint világszerte
a felnőttek 9 százalékát érinti a cukorbetegség, és szinte bárki érintett lehet, különösen idősebb korában.
Egy brit felmérés szerint viszont csak minden századik ember képes megfelelően felismerni a cukorbetegség tüneteit, és minden ötödik képes megnevezni legalább egy tünetet. Érdekes tény, hogy a nők, illetve az 55 éven felüliek jobban ismerik a jeleket.
Ha fogysz, folyton szomjas vagy, és gyakran kell a vécére szaladgálnod, jó, ha megfordul a fejedben, hogy esetleg cukorbetegség is okozhatja ezeket a problémákat! De az állandó fáradtság, és a lassan gyógyuló sérülések is lehetnek a cukorbetegség jelei, csakúgy, mint a homályos látás.
A kezeletlen cukorbetegség ugyanis szinte valamennyi szervünket károsítja, és ha nem fordulsz orvoshoz, az akár idegkárosodáshoz, vesebetegséghez, láb- és bőrproblémákhoz, hallás- és látáskárosodáshoz (szélsőséges esetben akár vaksághoz is) vezethet. A cukorbetegek a szív- és érrendszeri betegségek és a stroke nagyobb kockázatának is ki vannak téve, és körükben sokszor fordul elő az is, hogy valamelyik végtagjukat amputálni kell a betegség kártétele miatt. Ráadásul a tünetek sokáig csendesek és alig okoznak kellemetlenséget, csak előrehaladott stádiumban lesznek feltűnőek, fájdalmasak.
Különösen, ha érintett vagy, jobb étrendet változtatnod mielőbb: iktasd ki a cukrot és a finomított szénhidrátokat!
A tiltólistán lévő kedvenc ételeidet pedig helyettesítsd! Ez kenyér, tészta, pizza, sütemény, rizs és krumpli esetében is lehetséges!
Már egy cukormentes hét fantasztikus egészségügyi javulással jár!