kulcsár edina
A cukorbetegség nem minden esetben jelentkezik egyértelműen. Megmutatjuk, mik azok a kevésbé ismert tünetek, amelyek az állandó szomjúságérzet mellett szintén arra utalhatnak, hogy valami nincs rendben a vércukorszintünkkel.
Kellemetlen bőrtünetek
A bársonyos tapintású, sötét foltok, amelyek a bőr redőiben, például a nyak hátsó részén, vagy a könyökhajlatban keletkeznek, gyakran a magas vércukorszintre figyelmeztetnek. Az acanthosis nigricans elnevezésű elváltozás kialakulását öröklött vagy hormonális tényezők is befolyásolják, de nem véletlen, hogy az orvos ilyenkor vércukorszint-mérést ír elő először. A magas inzulinszint ugyanis támogatja a bőrsejtek növekedését és a melanin, a sötét színt adó pigment termelődését.
Megjavult a látásunk
Bármennyire is örülünk neki, sajnos ez sem olyan jó hír, mint amilyennek látszik. Bár a cukorbetegséget általában a látásproblémák jelzik, valójában a látás a magas vércukorszinttől romolhat és javulhat is, mivel a szervezet folyadékháztartása felborul – ez pedig a szemre is hatással van.
Viszketés
A cukorbetegség rontja a keringést, ez pedig a bőr kiszáradásához és viszketéséhez vezethet, a tünet főként a végtagokon jelentkezik. Ha a testápoló nem segít a bőrünk szárazságán, legközelebb feltétlenül említsük meg ezt az orvosnak.
A hallásunk nem az igazi
Ha fel kell hangosítani a tévét, vagy visszakérdezünk, mert nem halljuk, mit mondott a beszélgetőpartnerünk, menjünk el egy vércukorszint-vizsgálatra, mivel a hallásvesztés a cukorbetegség korai jele is lehet. Egy kutatás szerint magas vércukorszint mellett 30 százalékkal magasabb a halláskárosodás kockázata, mint normális vércukorszintnél. Ennek valószínűleg az lehet az oka, hogy a cukorbetegség károsítja a belső fül ereit és idegeit.
Horkolás
A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknek körülbelül fele küzd az alvás közbeni nehézlégzéssel. Ha hangosan horkolunk éjszakánként, nappal pedig álmosak vagyunk, nem árt megnézetni a vércukorszintet. Egy kanadai kutatás kimutatta, hogy az alvási apnoéban, vagyis alvás közbeni légzéskimaradásban szenvedő betegek 23 százalékánál a következő 5,5 évben cukorbetegség alakult ki.