tóth gabi
A szülés hagyományos menete szerint a köldökzsinórt rögtön a baba megszületése után elvágják. A lótusz-szülés hagyományához ragaszkodó anyák viszont addig hagyják érintetlenül a köldökzsinórt és a méhlepényt, amíg az magától le nem válik. Az orvosok azonban azt állítják: ez nagyon veszélyes!
Akár 10 napig is eltarthat, amíg a köldökzsinór magától leválik a baba testéről – eddig hagyják azt érintetlenül azok az anyák, akik a lótusz-szülés teljesen természetes metódusához ragaszkodnak. A hagyományhoz ragaszkodó anyák szerint így a baba minden táplálékot és őssejtet felvehet a méhlepényből, és az anyaméhből a külvilágba való átmenet is könnyebb számára, mivel nem éri felesleges stressz a köldökzsinór korai átvágásával. A méhlepényt ez idő alatt sóval és különféle fűszerekkel igyekeznek tartósítani, és egy edénybe téve a babával együtt hurcolják mindenfelé.
Az orvosok többsége szerint azonban ez az eljárás, amely először 2008 környékén került a címlapokra, rendkívül veszélyes. Nem nehéz elképzelni, hogy a napokig a babához kapcsolódó méhlepény milyen komoly fertőzésveszélyt jelent a babára nézve. Ha valaki mégis ragaszkodik ehhez az extrém módszerhez, akkor nagyon kell figyelnie a babát, nem mutatja-e fertőzés jelét.
Az amerikai orvosok szerint egyébként a születés után elég addig várni, amíg a köldökzsinór már nem pulzál. Ennyi idő alatt a méhlepényből minden hasznos tápanyag, őssejt és oxigéndús vér átkerül a baba szervezetébe, a köldökzsinór tehát a születés után legkésőbb 2-3 perccel elvágható – ez a plusz vérmennyiség viszont hatékonyan csökkenti a vérszegénység esélyét. Ennél többet, különösen napokat viszont orvosi szempontból nem érdemes várni a köldökzsinór elvágásával.