kulcsár edina
Elviselhetetlenek a forró napok, és az előrejelzések szerint még jó ideig el kell viseljük az extrém meleget. Sokan ilyenkor teljesen kiiktatják a kávéfogyasztást; de valóban le kell mondani róla a hőségben?
Több megyére is hőségriasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat, a hét második felében az ország egyes területein akár 39 Celsius fokos hőmérséklet is várható. Az extrém meleg az egészséges szervezetet is megviseli, ilyenkor fokozottan kell figyelni a folyadékbevitelre és arra, hogy ne tartózkodj a napon délben és a kora délutáni órákban. A forró napokon tanácsos könnyebb ételeket fogyasztani, és kerülni az alkohol- valamint a magas koffein- és cukortartalmú üdítők fogyasztását. De vajon mennyire kell visszafogni a kávéfogyasztást a nagy melegben? Egy kutatás választ adott a kérdésre.
Hőségben többet izzadunk, ezért több vizet ajánlott inni, hogy a szervezet vízháztartásának az egyensúlya megmaradjon. Emiatt érdemes kerülni az olyan italokat, melyek vizelethajtó hatással bírnak, például az alkoholt és a kávét. Azokak azonban, akik minden reggel kávéval indítják a napot, nem muszáj teljesen kihagyniuk a napi adagot – állítja több vizsgálat is. Bár hozzáteszik: érdemes változtatni a kávéfogyasztási szokásokon.
A vizsgálatok során kiderült, hogy a kávéfogyasztás nem befolyásolta a test víztartalmát, a vizelettérfogatot és a vizelet sűrűségét, vagyis a koffein vizelethajtó hatása nem annyira jelentős, hogy kiszáradást okozzon. Mindez természetesen nem azt jelenti, hogy a hőségben bármennyi kávét ihatunk: a kutatások szerint napi három csésze esetén igaz, hogy nem fokozza jelentősen a kiszáradást. Ugyanakkor ez csak akkor érvényes, ha közben elegendő folyadékot – lehetőleg tiszta vizet – iszunk, és sokat segít, ha a kávé után is megiszunk egy nagy pohár vizet. Az sem mindegy, hogy mikor kávézunk: a reggeli adag egészséges embereknél még nem okoz problémát, de délben, a legnagyobb hőségben már nem élénkít, sőt, inkább megizzaszt és elálmosít egy csésze fekete. Ennek az az oka, hogy a kávé és a hőség együtt fokozza a vese működését, kitágulnak az erek, és csökken a vérnyomás. Ezért érdemes a nagy forróságban kihagyni az ebéd utáni, vagy délutáni kávét, hiszen a legmelegebb napszakban rosszullétet okozhat.