Létrehozva: 2022.05.15.
Módosítva: 2022.05.15.

Most van itt az ideje: így készül a gyógyító fenyőrügy szirup

A legjobb gyógyír torokfájásra, és tele van vitaminokkal. A fenyőrügy szirup népszerű termék a drogériákban, de magad is elkészítheted.

Valószínűleg évezredek óta használják a gyógyászatban a fenyőfa különféle részeit: a tűlevelek rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, de az igazán nagy kincs a friss hajtásokban van, hiszen számos betegségre gyógyírt jelent. A fenyőrügy szirup igencsak drága készítmény, de szerencsére egyre többen készítik maguk. Rengeteg receptet lehet találni az interneten a szirupról; egy háziasszony, Baráth Ildikó azonban egy olyan változatot osztott meg egy gyógynövényekkel foglalkozó Facebook csoportban, melynek alapja a méz.

A legjobb gyógyír torokfájásra.
Fotó: Baráth Ildikó


 

Mézzel a leghatásosabb a fenyőrügy szirup

Mézzel is készíthető a fenyőrügy szirup.
Fotó: Baráth Ildikó

Ildikó elmondta, hogy tavaly látta a receptet az interneten, és úgy döntött, kipróbálja. Köztudott, hogy a fenyőrügy szirup felső légúti megbetegedések megelőzésében, és a tünetek enyhítésében is kiváló – de asztma, migrén és vérszegénység esetén is hatásos segítség. Legtöbbször cukorral készül, de a méz jobb választás, hiszen immunerősítő antioxidánsokat tartalmaz, és segít a köhögés, égő torokfájás csillapításában.

 

Egyszerű a fenyőrügy gyűjtése, de pár dologra figyelni kell

A fenyőrügy könnyen felismerhető, hiszen világosabb zöld, mint a fa többi lombja.
Fotó: Baráth Ildikó

A gyűjtésnél a legfontosabb ismeret, hogy a tiszafa szinte minden része mérgező, ezért soha ne gyűjtsünk róla rügyeket! Egyébként készülhet lucfenyő, ezüstfenyő, jegenye- erdei- és vörösfenyő friss rügyeiből is, de a legnagyobb hatóanyag tartalma a lucfenyőnek van. A gyűjtésnél fontos, hogy kerüljük a városi környezetet, utak menti fákat; a lehető legtisztább forrásból válogassuk a fenyőrügyeket. A zsenge rügyek könnyen felismerhetőek, hiszen világosabbak, mint a fa többi része. Tavasz végén, nyár elején az 5-8 cm-es hajtások a legideálisabbak a fenyőrügy szirup vagy méz készítéséhez. Gyűjtés után tisztítást igényel; mosás után meg kell várni, míg teljesen megszáradnak a friss rügyek, hiszen máskülönben erjedni kezdenének az üvegben. Ezután készíthetjük el a gyógyító szirupot.

 

Így készül a gyógyító fenyőrügy méz

Érdemes naponta megkavarni a készülő fenyőrügy szirupot; szűrés után fogyasztható is.
Fotó: Baráth Ildikó

Az elkészítéshez egy hétdecis befőttesüvegre, mézre és a fenyőrügyekre lesz szükséged. Rétegesen tedd a fenyőrügyet és a mézet az üvegbe, majd zárd le. Egy hónapon át érdemes naponta átkeverni. „Van, aki ezalatt sötét helyen érleli, van, aki napsütésben. Nekem egy olyan ablakban volt, ahol nem kapott tűző napfényt” – tette hozzá Ildikó. A leszűrt mézet egy jól zárható üvegben tárold a hűtőben. Télen nagy hasznát látod majd a meghűléses, torokfájós időszakban. 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek