"Időben szóltam, hogy elmebeteg" - Gulyás Gergely keményen beleszállt Magyar Péterbe

INSIDER
Létrehozva: 2022.04.10.

Csodás, gyógyító ereje van a pitypangnak, mutatjuk, hogy készítsd el

Sokan úgy vélik, hogy a pitypang valójában gaz, amit tűzzel-vassal irtani kell. Pedig ennek a szerény virágnak minden része gyógyít. Érdemes máris gyűjteni belőle!

A kerttulajdonosokat leginkább a szép gyep miatt bosszantja ez a virág, hiszen makacsul felüti a fejét, és csak az segít, ha gyökerestül kitépik. A konyhakertben sem szívesen látott vendég, hiszen a zöldségek között semmi keresnivalója. Pedig a gyógyító pitypang hasznos társ, és ha nem is mindenhol, de néhány helyen érdemes meghagyni a kertben, hiszen hivatalosan is elismert gyógynövény, amelynek minden része felhasználható egészségünk megőrzésében. Levele, virága, gyökere egyaránt tartalmaz keserűanyagokat, flavonoidokat, karotinoidokat. Étvágynövelő hatású, javítja az emésztést, és gyulladáscsökkentő hatása is ismert. Máj- és epebántalmak esetén segítséget nyújt a szervezetnek, teája vizelethajtó, vértisztító. A gyógyító pitypang máris előbújt a kertekben, mezőkön, és bár virágot csak egy-két hét múlva fog hozni, a leveleit máris felhasználhatod. Mutatjuk, mi mindent készíthetsz belőle!

Fotó: Pixabay.com

1. Tedd a salátádba

Fotó: Shutterstock

A pitypang levele minden salátát feldob, érdemes szedni egy jó nagy marékkal, és alapos tisztítás, mosás után egyszerűen csak felhasználni éppúgy, ahogyan a fejes saláta leveleit. De akár meg is párolhatod körethez, sőt, a belőle készült leves is igazi különlegesség. Rukkola helyett teheted pizzára is, vagy töltött húsok színes és ízletes kiegészítője lehet, ha apróra darabolva a töltelékhez hozzáadod. Érdemes tudni, hogy a keserűanyag-tartalom virágzáskor a legmagasabb a levelekben, vagyis zsengébb és ízletesebb leveleket szedhetsz azelőtt, hogy a közismert, sárga virágokat meghozza a növény. Ám később sem kell lemondanod a pitypanglevélről: ha virágzáskor szeded, felhasználás előtt áztasd egy-két órára vízbe, így lágyul, szelídül az íze.

2. Főzz belőle isteni mézet

Fotó: Shutterstock

Amint megjelennek a sárga virágok, máris leszedheted őket, hiszen a pitypangméz a kinyílott virágokból készül. Érdemes kirándulás közben szedni, hiszen rengeteg virágra lesz szükséged: 200-250 darabra, melyeket csípj le közvetlenül a virágfej alatt. Nem kell őket megmosni, de alaposan rázd ki, mielőtt felhasználod; ezután tedd fel egy fazékba, egy liter vízzel főni. Alacsony lángon forrald 40 percig. Ezután szűrd át a főzetet, és alaposan nyomkodd ki. A leszűrt léhez adj hozzá fél kiló cukrot, és gyenge lángon forrald további negyven percig. Ha lejárt az idő, mehet is a főzet csírátlanított befőttes üvegekbe. Ilyenkor még folyós, de ez természetes: a méz állagot később, kihűlés közben veszi fel. Használhatod ugyanúgy, ahogy a mézet: vajas kenyérre, teába, kávéba, süteményekhez. Isteni finom, és egészséges.

3. Rittyents belőle hűsítő szörpöt

Fotó: Révai Hajnalka

Ha különleges, egészséges nyári frissítőre vágysz, akkor készíts szörpöt a kinyílt virágokból! Ehhez kevesebbet kell szedned, mint a mézhez: egy liter vízhez egy marék virágra lesz szükséged. Itt is fontos, hogy szár nélkül, csak a virágfejeket szedd le. Áztasd őket hűvös, sötét helyen 24 órán keresztül, majd másnap főzd meg a szörpöt: tedd a vizet, a virágfejeket, fél kiló cukrot és egy karikákra vágott citromot egy fazékba, és melegítsd gyöngyözésig. Fontos, hogy ne forrald fel, hiszen azzal elveszítené a főzet az értékes anyagokat. Forrón töltsd sterilizált üvegekbe, majd tedd szárazdunsztba kihűlésig.

4. Készíts belőle pikáns ecetet

Fotó: Shutterstock

Ha szereted az ízesített, fűszeres eceteket, akkor ezt ne hagy ki! Saláták ízesítésére, húsok pácolására, zöldségekhez isteni finom kiegészítő, és roppant egészséges is; ha reggelente egy kis pitypangecetet vízzel keverve megiszol, azonnal rendbe teszi az emésztésedet. Az elkészítése roppant egyszerű: fertőtleníts ki egy befőttes üveget, majd helyezd bele a virágfejeket. Ezután töltsd fel annyi ecettel, hogy ellepje őket. Fedd le, majd hűvös helyen pihentesd; akkor a legfinomabb, ha jó sokáig ázik; 4-6 hét után érdemes újra elővenni. Szűrd le az ecetet, majd töltsd palackba, és máris használhatod.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek