kulcsár edina
Sokan nem mernek vele próbálkozni, pedig érdemes krumplit is ültetni a kiskertbe, hiszen a saját termés finomabb, és sokkal olcsóbb. Mutatjuk, mitől terem bőségesen!
Érdemes a konyhakertbe krumplit ültetni, hiszen ez az alapzöldség egyre drágább lesz. Ráadásul a saját termés garantáltan vegyszermentes, és sokkal zamatosabb az íze, mint amit a boltban lehet kapni. Ha jól csinálod, annyi krumplid teremhet, hogy nem csupán nyáron tudsz friss újburgonyát tenni az asztalra, de egész télen elláthatod saját terméssel a családot. A bőséges termést már az ültetésnél meg kell alapozni; mutatjuk az alapszabályokat, és néhány trükköt is, hogyan kell krumplit ültetni úgy, hogy gazdagon teremjen.
1. Válassz megfelelő fajtát
A fajtaválasztásnál leginkább az a döntő, hogy mit szeret a család, és az, hogy mire szeretnéd felhasználni, hiszen vannak salátának való, főzésre és sütésre alkalmasabb fajták. Azt is el kell döntened, hogy mikor szeretnéd szüretelni a termést: a késői burgonyákat jobban lehet tárolni télen, mint a korán termő fajtákat. A másik fontos szempont, hogy minél inkább legyen ellenálló a vírusfertőzéseknek, hiszen az egész termés oda lehet, ha megfertőződik.
2. Alaposan készítsd elő a talajt
Ahhoz, hogy szép nagy krumplikat szüretelhess, fontos, hogy jó mélyen ásd fel az ágyásokat, hiszen ha csak sekélyen megforgatod a földet, a burgonyaszemek kicsik és deformáltak lesznek. Az ideális az, ha ősszel sok került az ásásra; ha ez elmaradt, a tavaszi ásás is jó mély legyen.
3. Válogasd át a gumókat
Alaposan nézd át a vetőburgonyákat, és csak azokat ültesd el, amelyek épek, egészségesek, és legalább 3-5 csíra található rajtuk. Fontos, hogy megbízható helyről vásárolj vetőburgonyát. Bár a krumpli kihajt a boltban vásárolt, csírázott gumókról is, sőt, akkor is, ha egy 1-2 cm vastag, csírás krumplihéjat ültetsz el, a bőséges termésért érdemes minőségi szaporítóanyagot választani.
4. Vesd be a fahamut
Kétféleképpen szokták kiskertbe ültetni a krumplit: van, aki mély árkot húz a kapával, és abba teszi sorban a vetőgumókat bemetés előtt, mások pedig egy-egy gödröt, vagyis fészket ásnak nekik. Bármelyik módszert is választod, a gumókat 5-8 centi mélyre érdemes ültetni, de mielőtt nekikezdenél, készíts elő egy kevés fahamut. Ugyanis ha szórsz egy kisebb marékkal a gumók alá, kevesebb kártevő támadja majd meg a krumplidat a föld alatt. Ha beszórtad a fahamut, húzz rá egy kevés földet, hogy közvetlenül ne érintkezzenek vele a gumók.
5. Próbáld ki duplázós trükköt!
A vetőburgonya elég drága, ezért sokan alkalmaznak egy szokatlan módszert: kettévágják a gumókat úgy, hogy legyen mindkét felükön csíra, majd a kettévágott vetőburgonyákat megforgatják fahamuban. Erre azért van szükség, hogy a sérülés mentén ne rohadjon be a gumó a föld alatt. Érdemes egy próbát tenni a módszerrel, hiszen így kétszer annyi termésed lehet; de, ha bizonytalan vagy benne, akkor csak pár darab gumót vágj ketté, ne az összes vetőkrumplidat.