kulcsár edina
Hiába alszol eleget, mégis egész nap kóvályogsz? Mindezt egy olyan mindennapi, apró szokás is okozhatja, amire nem is gondolnál...
Egyre többen figyelnek oda arra, hogy meglegyen a napi 7-9 óra minőségi alvás, a megfelelő mennyiségű testmozgás és ugyanilyen gondot fordítanak az étkezésükre is. Akármilyen felgyorsult életet is él valaki, fontos időt szánni arra, hogy töltekezzen, hiszen a szervezetnek regenerálódnia kell. Ha annak ellenére kimerültnek érzed magad, hogy odafigyelsz magadra, akkor könnyen lehet, hogy a mobiltelefonod okozza a problémát. Köztudott, hogy az elalvás előtti telefon-nyomkodás rontja az alvásminőséget, és hosszú távon alvászavarokat okozhat, hiszen a készülék kék fénye stimulálja az agyat, és ettől éberebbek leszünk. Ám nem ez az egyetlen mód, ahogyan a telefonod szépen lassan kikészít: a mobiltelefon-függés és annak káros hatásai régóta ismertek az orvostudomány előtt.
Az effajta függőség tüneteit sajnos sokan igen nehezen veszik észre, hiszen nem a klasszikus értelemben vett függésről van szó, lévén a telefon egy ártalmatlan eszköznek tűnik. Az is, mindaddig, amíg nem viszi túlzásba az ember a használatát. A függőség egyik biztos jele, ha valaki egyre több időt tölt a képernyő előtt, és emiatt elhanyagolja a tennivalóit, a munkáját, a tanulást. A másik tünet, amiből sejteni lehet, hogy baj van, hogy ha valakit megzavarnak böngészés közben, és ingerültté válik. A telefonfüggés éppúgy viselkedési addikció, mint a szerencsejáték- vagy a szexfüggőség: aki beleesett a csapdába, annak ellenére képtelen leállítani a viselkedését, hogy az károkat okoz neki.
Kutatások szerint a túlzásba vitt mobiltelefon-használat hosszú távú károkat okoz, például depresszióra, szorongásra hajlamosít, de sok telefonfüggő álmatlanságban is szenved. Csökkenhet a koncentrációs képesség, visszaszorulhat a kreativitás, és állandó stresszt, valamint bizonytalanságérzést és tartós kimerültséget okozhat.
Aki meg akar szabadulni ettől a függőségtől, annak nincs könnyű dolga, hiszen a telefonra szükség van a mai világban, ezért teljes megvonást nem lehet kivitelezni. Szakemberek azt javasolják azoknak, akik úgy sejtik, kezdenek függővé válni a telefonjuktól, hogy korlátozzák a használatot. Például állítsanak szabályt arra, hogy társaságban egyáltalán nem veszik elő a készüléket, vagy pedig arra, hogy a hálószobába be sem viszik – ezzel az alvásuknak is jót tesznek. Sokan utazás közben, unaloműzésképpen nézik a képernyőt; pedig telefon helyett vihetsz magaddal egy jó könyvet, vagy magazint is.