tóth gabi
Egy jó reggeli az egész napot megalapozhatja, de nem csupán a hangulatoddal, az egészségeddel is jót tesz.
A legtöbben munkába indulás előtt gyorsan bekapnak pár falatot, hiszen a reggelek általában a rohanásról szólnak. Pedig a reggeli az egyik legfontosabb főétkezés, hiszen amellett, hogy pótolja az éjszaka felhasznált tápanyagokat, energiát is ad a szervezetnek. Ha kielégítően és bőségesen reggelizel, akkor könnyebben veszed napközben az akadályokat, hiszen hatására fokozódik a szellemi teljesítményed, de a diétádnak is jót tesz egy egészséges reggeli. Sokszor azonban hiába figyelsz arra, hogy ne maradjon ki a reggeli, mégsem éri el azt a hatást, amit kellene. Ez pedig néhány alapvető hiba miatt lehet, mutatjuk!
1. Nem eszel eleget
Ha csak pár falatot csipegetsz reggel, és éhesen állsz fel az asztaltól, könnyen lehet, hogy napközben nassolnivalókkal csillapítod az éhségedet, ez pedig óhatatlanul is hízáshoz vezet. Egy kielégítő, tápláló és megfelelő mennyiségű reggeli beindítja az anyagcserét, így nem csupán nassolni nem vágysz majd, de könnyebb lesz a fogyás is.
2. Túl gyorsan eszel
Általában nem marad idő a készülődés közben egy kiadós reggelit készíteni, sokan öt percet hagynak maguknak a nap első étkezésére – ami hosszú távon gyomorbántalmakkal bosszulhatja meg magát. Sőt, a túlságosan gyors evés kutatások szerint jobban hajlamosít a hízásra, mint a nyugodt étkezés. Érdemes időt szánni a reggelire, és inkább fél órával korábban felkelni.
3. Túl sok fehérjét eszel
Bár az izmoknak jót tesz a fehérjében gazdag reggeli menü, és az is biztos, hogy az ilyen ételek után délig nem leszel éhes, ám érdemes arra is figyelni, hogy ne kizárólag ebből álljon a reggeli. Tehát nem érdemes kizárólag tojást, sonkát és kolbászt tenni a tányérra, érdemes könnyebb fogásokat is választani, mint a natúr joghurt vagy a tej. Hiszen a túlzott zsírfogyasztás hosszú távon szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet.
4. Kihagyod a szénhidrátokat
A legtöbb diétában a szénhidrát az ősellenség, ám teljesen nem lehet kizárni az étkezésből – csak megfelelően kell választani. A zabpehely, a teljes kiőrlésű kukoricapehely fontos része lehet a reggeli étkezésnek. A finomított szénhidrátokat azonban érdemes kerülni – ilyen például a fehér kenyér. Ezektől ugyanis délutánra teljesen elfogy az energiád, és rendkívül hizlalnak.
5. Kalóriabombát csinálsz a kávédból
Hiába tartasz be minden aranyszabályt az étkezésedben, ha a reggeli kávéd sok cukorral és tejszínnel iszod – hiszen így nem csupán extra kalóriákat viszel be a szervezetedbe, de a reggel fogyasztott túlzott mennyiségű cukor nem tesz jót a szervezeteddel. Használj kalóriamentes édesítőszereket, tej és tejszín helyett pedig mandulatejet.
6. Kevés vizet iszol
Nem véletlen javasolják szakértők, hogy mielőtt kávéznál vagy reggeliznél, rögtön felkelés után egy-két nagy pohár vízzel kezdd a napot: hiszen az éjszaka során rengeteg vizet veszít a szervezeted, és órák óta nem ittál. Bónuszként a reggeli előtt ivott friss víz teltségérzetet is ad, így nem fenyeget a túlevés veszélye.
A legrosszabb: ha kihagyod
Ha rendszeresen elmarad a reggeli, olyan egészségi kockázatoknak teszed ki magad, mint a magas koleszterinszint, szívbetegségek és 2-es típusú cukorbetegség.