Létrehozva: 2022.02.28.

Miért romlik meg pokoli gyorsan a banán? Ezt a hibát ne kövesd el!

A banán a kedvenc gyümölcsünk. Egy hibája van, hamar megbarnul, és akkor már nem olyan finom, mint egészségesen és sárgán. Vajon hogyan kellene tárolni, hogy ne kelljen túl hamar kidobni? És mi készüljön belőle, ha mégis megbarnult?

Szerző Ripost

A banán szinte tökéletes gyümölcs: édes, zamatos, akár egy szelet süti helyett is megteszi. Az egészséges pudingok, turmixok és palacsinták remek hozzávalója, hiszen épp annyira édesíti meg a desszertjeinket, hogy ne kelljen hozzájuk plusz cukrot adni. Egyetlen hibája van: ha éretlenül vesszük meg, még nem túl ízletes, ha viszont hagyjuk, hogy megérjen, a banán szinte napok alatt megpuhul és megbarnul. Vajon hogyan előzhetjük meg ezt a kellemetlenséget, és persze a kidobásával járó veszteséget?

Fotó: Pixabay

A banán szárában van a titok

A leszedés után azonnal beindul a banán érési folyamata – mégpedig a gyümölcs szára felől. Ennek során etilén gáz szabadul fel – épp ezért nem jó, ha a többi gyümölcsöt a banán közvetlen közelében tárolod, mert így azok is hamarabb érnek, illetve romlanak meg. A legjobb, ha egy kampóra fellógatva tárolod a banánfürtöt, mert ilyenkor lelassul ez a folyamat, és tovább marad friss, kellően érett és finom a gyümölcsöd.

Az is bevált módszer, hogy a banán szárát frissentartó fóliába vagy alufóliába tekered, ez szintén lelassítja az érési folyamatot. Ezt az eljárás sok zöldségüzlet is alkalmazza. Az egész banánt viszont ne csomagold be, mivel a levegőtől elzárva hamar romlik.

 

Beteheted a hűtőbe?

Az éretlen, zöld banán fanyar, nem olyan finom, mint a szép sárgára érett. Mégis érdemes így megvenni a gyümölcsöt, és otthon megérlelni. A hűtőbe viszont ne tedd, hiszen a trópusokról származó gyümölcs nem szereti a hűtőszekrény hideg klímáját. Egyetlen kivétel van a szabály alól: az, ha a banán megérett, és tudod, hogy másnapra már kezdene megpuhulni. Ha ilyenkor beteszed a hűtőbe, pár nappal meghosszabbíthatod az élettartamát, mielőtt megbarnulna. 

Sőt, végső esetben le is fagyaszthatod a megmaradt banánt, még mielőtt rád romlana. Hámozd meg, szeleteld fel a gyümölcsöket, tedd őket zárható műanyag zacskóba, és máris mehet az egész a fagyasztóba. Ha turmixhoz, süteményhez szeretnéd felhasználni, csak elő kell venned, és ki kell olvasztanod. Igaz, nyersen ilyenkor már nem olyan finom, de a különféle egészséges édességekhez még tökéletes.

Fotó: Pixabay

Mire jó még a megbarnult banán?

A puha, megbarnult, túlérett banánt sokféleképpen hasznosíthatod. kerülhet turmixba, készülhet belőle muffin vagy banánkenyér, de egy egészen extra desszertté is varázsolhatod, mégpedig rendkívül egyszerűen. Vágd fel kissé az alaposan megmosott banán héját egy éles késsel, és húzd szét. A résbe tegyél néhány kocka csokit, kicsit nyomkodd is bele őket a gyümölcs húsába. A banánt csomagold alufóliába, de ne túl szorosan, hogy körülötte maradjon helye a sütés közben keletkező gőznek. Grillsütőben süsd körülbelül 15 percig. Ha megsült, és a csoki megolvadt, már nincs más dolgod, mint megvárni, míg langyosra hűl, és jóízűen kikanalazni a héjából.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek