tóth gabi
Egész nap figyeltél arra, mit eszel, aztán este megengedsz magadnak egy falatot, és kontrollt vesztve kifosztod a hûtõt. Vajon miért van ez így?
Talán épp az a titok, hogy egész nap túl „jó” voltál. Ha ugyanis nem eszel eleget napközben, akkor este vagy éjszaka hajlamosabb leszel arra, hogy mindent magadba tömj, amit otthon találsz. A szervezeted ugyanis nem kap elég kalóriát és elég tápanyagot, vagyis
az energiaszinted leszáll a béka feneke alá, és depis, valamint ingerlékeny leszel.
Nagy eséllyel megragadod majd az első dolgot, ami a kezed ügyébe kerül, még akkor is, ha ez épp egy zacskó keksz, és kiéhezettségedben nem is fogod érzékelni, hogy jóllaktál, amíg be nem faltad az egészet.
Ha mániákusan kerülsz bizonyos ételeket, folyton akörül fognak forogni a gondolataid, amit nem ehetsz meg. Amikor pedig este végre leeresztesz, mégis megengedsz magadnak egy szemet a tiltott ételekből, például a sütiből, és addig nem is fogsz feleszmélni, amíg egy darab is van belőle a kamrában. De nyugi, nem vagy egyedül ezzel: kutatások szerint a nők többsége vacsora után fogyasztja el a napi kalóriabevitel csaknem felét (és nagy a valószínűsége, hogy ezek a kalóriák nem répából származnak).
Először is igyekezz egyensúlyban tartani a várcukorszinted, vagyis legalább háromóránként egyél egy keveset. Soha nem szabadna olyan éhesnek érezned magad, hogy azt gondold, most aztán bármit megeszel, amit eléd tesznek. Nagy tévedés, hogy ha fogyni akarsz, akkor fegyelmezetten tűrnöd kell a megpróbáltatásokat és az éhséget: sokkal jobban jársz, ha kialakítasz egy olyan étrendet és életmódot, amelyik hosszú távon is tartható, kiegyensúlyozott, ráadásul kellemes.