kulcsár edina
A 17 emberéletet követelõ, magyar diákokkal és kísérõikkel teli busz tervrajza és hivatalos ülésrendje megdöbbentõ dologra világít rá...
A veronai tragédia után mindenki arról beszélt, vajon hányan élték túl, hány diák tudott kimenekülni a lángok martalékából. Kiderült, hogy sajnos 17-en vesztették életüket a buszbalesetben, 25-en pedig megsérültek.
A %Ripost% birtokába került szakvélemény drámai titokról rántja le a leplet:
pótüléseket építettek a buszba, a helyszűkítés pedig, megnehezítve a menekülést, több ember halálát okozhatta!
Mint ismeretes, a diákok és felnőtt kísérőik egy Setra S317 GT-HD típusú, 2003-ban gyártott busszal indultak sítáborba Budapestről Olaszországba. Olasz szakértői véleményekből egyaránt kiderül, hogy ezt a típust 53 üléssel állították forgalomba, a műszaki alaprajzon látszik is, hogy a hátsó ajtó mögött 7 sor székpár található. Ám a %Ripost% birtokába jutott jegyzőkönyvben található végleges ülésrend már 8 sort mutat! Ez pedig azt jelenti, hogy a helyek szűkítésével 2-2 széket préseltek be a gyári ülések közé. Az újabb sorral pedig szűkült a hely, a gyerekek nem tudtak menekülni a lángok elől.
Bár az olaszországi nyomozás még nem zárult le, az olasz hatósági szakvélemény nemcsak az ülések darabszámát és azok elhelyezkedését, hanem a székeken ülők névsorát is jegyzi. Döbbenetes dologra világít rá a dokumentum: a pótszékeken ülők közül hárman meghaltak, mert a szűk hely miatt nehezebben tudtak szabadulni, mint a társaik! „Meg kell találni a felelősöket, azokat, akik tudtak az átépítésről és azokat is, akik beszerelték az üléseket. Felelősségre kell vonni a busztársaság vezetőjét is, aki az 53 fővel forgalomba állított buszt a hivatalosnál jóval több férőhellyel üzemeltette és engedte a halálba. Bízunk az igazságszolgáltatásban, de mi is megtesszük a kellő lépéseket” – nyilatkozta a %Ripost%-nak az áldozatok hozzátartozóinak nevében Krizsány László, aki 16 éves lányát veszítette el a balesetben.
Engedélyhez kötött az átépítés
Ahogy egy póttank beszerelését, úgy az átépítést is maga a gyártó engedélyezi és végzi el. „Mindenfajta átalakítást, pláne újabb ülések beépítését nagyon szigorú szabályokhoz kötik. A gyártó nem véletlenül állít forgalomba egy adott járművet adott üléssel, mivel azzal tesztelték, úgy biztonságos és kényelmes. Egy esetleges átépítés, plusz ülések beszerelése során nemcsak a komfortérzet csökken, hanem a két ülés közti távolság is. Egy menekülésnél, ahol minden másodperc számít, ez nagyon fontos tényező lehet” – nyilatkozta a %Ripost%-nak Sonkoly Szabolcs. A független igazságügyi közlekedési szakértő szerint nincs arra vonatkozó adat, hogy hányan tesznek illegálisan a buszokba üléseket, de találkozott már ilyennel. „Nemrég pont egy busztársaság telephelyén végeztünk ellenőrzést és hasonló problémákra bukkantunk” – árulta el a szakember.
Ismeretlen tettes ellen nyomoznak
November 21-ig tart a veronai busztragédiával kapcsolatos magyar nyomozás. Halálos tömegszerencsétlenséget okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanúja miatt folyik eljárás. Bár ismeretlen tettes ellen nyomoznak, a Bács-Kiskun-Megyei Főügyészség is vizsgálódik: a buszt üzemeltető Pizolit Kft. pedig Kiskunfélegyházi székhelyű. Kerestük a társaság vezetőjét, ám nem válaszolt, miközben a tragédia áldozatainak hozzátartozói nyílt levélben tárják fel a baleset körülményeit.