kulcsár edina
Édesítőszerekkel verik át a vásárlókat... Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) legújabb jelentése szerint továbbra is komoly problémát jelent a szándékos hamisítás.
Sok külföldi mézet édesítőszerekkel hamisítanak - már csak ezért is érdemes a megbízható, jó minőségű magyar mézet keresni... Az FDA ezúttal is több száz mézmintát vizsgált meg, amik 25 különböző országból származtak. Ezek jó részéről az derült ki, hogy hamisítványok. A most megbukott minták Mexikóból, Jemenből és a Dominikai Köztársaságból származtak. Hogyan hamisítják a mézet és mi segíthet a felismerni az eredetit?
A mézeket általában olcsó, nem jelölt édesítőanyagokkal, például nádból, kukoricából, rizsből vagy cukorrépából készült szirupokkal hamisítják. Ilyenkor a vásárlók gyengébb minőségű terméket kapnak magasabb áron, ráadásul ezek a mézek veszélyesek lehetnek bizonyos típusú ételallergiákban szenvedő fogyasztókra nézve is - figyelmeztet az FDA. Emellett hamisítják az eredetmegjelölést, vagyis eltitkolják, hogy az adott méz honnan származik, és az is sokszor előfordul, hogy a méz nem olyan fajtájú, mint ami a címkéjén szerepel. Létezik egy harmadik módszer is: egy úgynevezett gyantaszűréses technológiával (főleg Kínában), laborban állítanak elő mézet. Ennek eredményeként a méz az eredetinél világosabb, gyakorlatilag egy steril cukorszirup lesz, és hiányzik belőle a méz összes hasznos összetevője. Ezek a termékek valójában már nem mézek, hanem mesterségesen előállított szirupok. Sajnos sok helyen lehet ilyet is kapni méz feliratú üvegekben.
Az Európai Parlament új élelmiszercímkézési szabályokat fogadott el a mézhamisítás elleni küzdelem részeként: ezentúl a mézcímkéken százalékosan jelölni kell legalább a 4 legfontosabb származási országot, bizonyos esetekben pedig az összeset. Emellett fokozzák a határellenőrzést is a hamisított mézek kiszűrése érdekében. Mivel aggodalomra ad okot az is, hogy egyes termelők cukrot adnak a méztermékekhez, az EU javítani akarja az ellenőrzéseket és kimutatási módszereket. Egy nyomon követési rendszert is bevezet, amely képes lesz visszavezetni a mézet egy adott méhészig vagy importőrig - olvasható az Európai Parlament weboldalán.
Magyarország már hosszú évek óta szorgalmazza a mézről szóló irányelv módosítását. A kétes eredetű és minőségű, főként harmadik országokból származó keverékek ugyanis komoly veszélyt jelentenek az európai méhészekre, ráadásul jelentősen rontják a mézek iránti fogyasztói bizalmat is.
A hamisított méz cseppfolyósabb, a valódi méz cseppje nehezen folyik, jellegzetesen nyúlik;