kulcsár edina
A normális kapcsolatba nem fér bele a megalázás, sem az, hogy mindig csak az egyik fél akarata érvényesüljön. Épp ezért, ha ezeket a jeleket tapasztalod, egy bántalmazó kapcsolat hálójába kerültél. Menekülj minél gyorsabban!
A nárcisztikus, bántalmazó partner rosszul bánik veled, de mindig van rá valamilyen magyarázata, miért teszi. Pedig a bántalmazó kapcsolat semmilyen magyarázat mellett sem elfogadható. Ha ezeket a jeleket tapasztalod a partnered viselkedésében, akkor egyszerűen egy nulla empátiával rendelkező nárcisztikus hálójába kerültél. Ilyenkor egyetlen jogos lépés van: menekülj minél hamarabb, és minél messzebbre, és kérj segítséget a családodtól, a barátaidtól. A nárcisztikus partner ugyanis nem változik. Kihasznál, és elhajít, hogy becserkéssze a következő áldozatát, akin tovább fényezheti az egóját. Lássuk, mi utal arra, hogy a viszony, amelyben élsz, bántalmazó kapcsolat.
A nárcisztikus egyéniségek nem mennek bele olyan helyzetekbe, ahol nem az ő kezükben van a gyeplő. Vezetni, ellenőrizni, irányítani akarnak, és csak azzal kezdenek, akik hagyják ezt. Ha mindig mindenről ő akar dönteni, azt vedd figyelmeztető jelnek. Ha mérgesen reagál arra, amikor valamiről te akarsz határozni, akkor nagy baj van.
Viták, sőt, veszekedések is minden párkapcsolatban akadnak, de a nárcisztikus partner a legapróbb hibától is azonnal dührohamot kap. Emellett azt is elvárja, hogy ne bántódj meg a kirohanásaitól, egyszerűen csak tűrd el őket, és igyekezz mindig mindenben a maximumot nyújtani számára. Számára már az is ok egy kiadós ordítozásra, ha túl kevés a só a levesben.
Ha egyre több hazugságon kapod rajta a partneredet, az a bántalmazó kapcsolat világos jele. Akár kis dolgokban füllent, akár nagyokban, általában egyszerűen érdekesebbnek vagy rejtélyesebbnek akarja mutatni magát – és persze ezzel is a bántalmazó kapcsolat irányítását szeretné magához ragadni. Ne hagyd, hogy félrevezessen, inkább lépj ki mielőbb a kapcsolatból.
Egy igazi nárcisztikus mindig igyekszik a külvilág felé a tökéletes, tekintélyes úriember képét mutatni. Ennek viszont mindent alárendel: ha úgy látja, hogy a kapcsolatotok bármilyen formában is alááshatja a hírnevét, azonnal támad, fenyeget, megaláz, bármilyen eszközt bevet, csak a látszaton ne essen csorba.
Egy bántalmazó kapcsolat arról is felismerhető, hogy nem lehetnek határaid. A nárcisztikus partner arra hivatkozik, hogy szeretné, ha nem lennétek titkaitok egymás előtt, de ez csak rád vonatkozik. Ő titkolózik, hazudik, miközben neked még a telefonodba és a fehérneműs fiókodba is belenéz. És persze számon is kéri rajtad, ha valami „gyanúsat” talál.
Mivel a legtöbb nárcisztikus bántalmazó a lelke mélyén nagyon is bizonytalan, igyekszik minél nagyobb hatalmat szerezni feletted. Ha téged teljesen elbizonytalaníthat, akkor talán magabiztosabbnak érezheti magát. A féltékenységét is az mozgatja, hogy ő simán megcsalna téged – épp ezért feltételezi, hogy te is ezt tennéd, és igyekszik gondoskodni róla, hogy ne tehesd meg.