Vogel Evelin kitálalt a 444-nek: Magyar Péter képtelen lenne egy országot vezetni

POLITIK
Létrehozva: 2024.11.29. 14:06

Ezért fontosak a pihenőnapok a rendszeres edzés mellett (x)

A rendszeres testmozgás az egészséges életmód egyik legfontosabb alappillére, mely a tudatosan gondolkodó emberek mindennapjainak természetes része.

Egyre többen ismerjük fel a sportolás előnyeit, így állóképességünk fejlődését, a szív- és érrendszeri betegségek esélyének csökkentését de azt is, hogy a mozgás segítségével a mentális állapotunk is óriási mértékben javulhat. Nem véletlenül mondják azonban azt, hogy jóból is megárt a sok: a túledzés komoly problémákhoz vezethet, ezen pedig a glutamin vagy a magnézium lelkiismeretes szedése sem segít. Lássuk, miért fontosak a rendszeres pihenőnapok!

Fontosak a rendszeres pihenőnapok / Fotó: shopbuilder.hu 

Miért kell időnként pihenőnapot tartani?

A sport meglehetősen addiktív hobbi, erre azonban csak akkor jövünk rá, amikor már igazán belevetettük magunkat. Ha függővé váltunk, könnyen lehet, hogy már egy napot sem bírunk ki az edzőterem felkeresése nélkül, ezzel azonban összességében sokkal többet ártunk magunknak, mint gondolnánk: lássuk, miért!

Romlik a teljesítmény

Azt gondolhatjuk, hogy minél többet edzünk, annál gyorsabb lesz az izomnövekedés, annál hamarabb láthatjuk a fejlődés jeleit. Ez természetesen alapvetően igaz, ha azonban nem iktatunk be időnként egy pihenőnapot, éppen az ellenkező eredményt tapasztalhatjuk. A sport egyfajta pozitív stresszt jelent a szervezetnek: miközben izmainkat folyamatosan próbára tesszük, azokban apró mikrosérülések keletkeznek, melyeknek – bármilyen egyéb sérüléshez hasonlóan – idő kell ahhoz, hogy megerősödjenek, meggyógyuljanak.

Ha tehát az egyes izomcsoportok edzését követően nem hagyunk időt a regenerációra, megáll a fejlődés és csökken a teljesítmény – a sportolás célja azonban nyilvánvalóan nem ez.

Megnő a sérülésveszély

Ugyan ez a probléma közvetlenül az előző pontban ismertetett mikrosérülések következménye, mégis érdemes rá külön is felhívni a figyelmet. Izmaink intenzív edzés során a glikogén nevű szénhidrátot használják energiaforrásként, ezt azonban csak korlátozottan képesek tárolni. Ha a raktár kimerül, az izmok elfáradnak, ami nem csupán a teljesítmény romlásával jár együtt: ha nem vagyunk figyelemmel erre a fáradtságra, gyengeségre, és tovább folytatjuk a kemény edzéseket, az izmok könnyen megsérülhetnek – aminek következtében lehet, hogy hónapokra is ellehetetlenül a sportolás.

Csökken a motiváció

A túl sok edzés amellett, hogy megviseli az izmainkat, a központi idegrendszert is megterhelheti, aminek következtében folyamatos fáradtságot tapasztalhatunk. Az izomrostok sérülései következtében fellépő gyulladás – ha tartósan fennáll – hangulat ingadozáshoz, súlyos esetben akár depresszióhoz is vezethet, ami mind kihat arra, hogy mennyire vagyunk motiváltak az edzések folytatásában.

Arról sem érdemes megfeledkezni, hogy ha minden szabad percünket az edzőteremben töltjük, nem lesz időnk arra, hogy a családunk, barátaink körében kapcsolódjunk ki, ami szintén nem tesz jót a mentális állapotunknak: romlik az alvásminőségünk, gyengül az immunrendszerünk, ami tovább ront a hangulatunkon, így gyorsan egy ördögi kör közepén találhatjuk magunkat.

Mennyit kell pihenni?

A regenerációt felgyorsíthatjuk természetes összetevőkből álló táplálékkiegészítők fogyasztásával is: hatékony segítséget nyújthat a glutamin, a kollagén és a magnézium is, a pihenés azonban még így sem maradhat el.

Ha magas intenzitású mozgásformát választottunk, az edzések után az izomszövet regenerációjához 24-48 óra szükséges. Ez persze nem azt jelenti, hogy csak három naponta mehetünk a terembe, de az izomcsoportokat mindenképpen érdemes váltogatni. Kardió edzéseket tarthatunk többször egymás után, de heti 2-3 pihenőnapot itt is be kell iktatni.

Ha a pihenőnapon nem bírunk magunkkal, választhatunk valamilyen valóban alacsony intenzitású mozgást: sétáljunk, ússzunk, laza tempóban biciklizzünk vagy ismerkedjünk meg a jógával, ami az izmok nyújtása által a gyorsabb regenerációt is elősegíti.

Ne felejtsük el, hogy a túlzásba vitt edzés nem játék: a pihenésre tekintsünk az edzésprogram részeként, így bűntudattól mentesen élvezhetjük olykor a semmittevés előnyeit is.

(x)

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek