Krausz Gábor
Különös, de igaz: amilyen gyakran rendelünk, legalább olyan gyakran adunk is fel csomagokat. Ez a szokásunk különösen télen, a különféle ünnepek és ajándékozások idején lángol fel jobban – akár azért, mert mi adunk, akár, mert vissza kell küldenünk különféle csomagokat. De mit tegyünk, ha a csomag, amit feladnánk, különösen értékes, és nem szeretnénk véletlenül sem, hogy elvesszen vagy baja essen? (X)
Keresnünk kell egy ideális csomagküldő céget – de mi alapján? Az elkövetkezőkben megtudhatod, miket kell figyelembe venned, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb szolgáltatást!
Csomagküldés esetén alapvetően háromféle szolgáltatástípusról beszélhetünk: a postáról (MPL), az úgynevezett „hárombetűs” futárcégekről (GLS, DPD, TNT stb.), valamint a fix átvételű automatákról/helyekről. Igénybevételükhöz célszerű mérlegelned, hogy mekkora csomagot és milyen gyorsan szeretnél feladni – erről a választott cégek honlapjain tájékozódhatsz pontosabban.
Ám ez csak a jéghegy csúcsa: íme az 5+1 tényező, amit fontos figyelembe venned, amikor kiválasztod leendő szolgáltatódat!
Mindegyik csomagküldő cég megad érték- és súlyhatárokat, amelyekkel dolgoznak. Ha otthon nem tudod lemérni a csomagodat, változó nagyságúak a küldeményeid és alapvetően is inkább a fix árak híve vagy, érdemes elgondolkodnod az országos lefedettségű MPL-en. Míg, ha nagyobb léptékben gondolkodsz, célszerű inkább egy nagyobb csomagokra szakosodott futárcéget választanod (DPD, Sprinter stb.). A ma egyik legnépszerűbb csomagküldő, a GLS elsősorban kisebb, 4-5 kg alatti csomagokhoz lehet ideális választás a számodra.
A csomagod súlya mellett egy meghatározó tényező még a küldemény várható ára. Ezek van, ahol fixek, ám sok esetben a csomagküldő cégek honlapján található kalkulációs táblázatokkal számolhatod ki, mennyi az annyi. A már említett, fix áras MPL mellett a legtöbb futárszolgálat egyedi árkalkulációkkal dolgozik – így lehet, egyszerre többjük weboldalán kell átnézned az árajánlatokat, de ha spórolni szeretnél, mindenképp megéri!
Fontos, hogyha feladsz egy csomagot, tájékoztassanak róla, hogy az várhatóan mikor ér a címzetthez. Ha sürgős a kézbesítés, akkor pedig azt is tudnod kell, mi a leggyorsabb módja a küldeményed célba juttatásának. Ehhez az MPL-nél az elsőbbségi, 2-3 napon belüli kiszállítást tudják garantálni, míg futárcégeknél létezik az expressz (akár aznapi) kiszállítás. Mindkettővel sok időt tudsz megspórolni. Késések természetesen előfordulhatnak, de azokról is fontos, hogy a csomagküldő idejében tájékoztasson. Ezen a ponton jön képbe…
Sok múlik ugyanis azon, hogyan reagálja le a csomagküldő szolgálat a felmerülő kérdéseidet, problémáidat, milyen az ügyfelekkel való kapcsolattartása. A feladott csomagod nyomonkövetése ugyanis kardinális pont lehet, főleg, ha messzire küldöd. Érdemes tehát egy olyan szolgáltatót választanod, amelyiknél online is lekövetheted csomagod útját – akár e-mailek, akár egy app formájában.
A 4-es ponttal szorosan összefügg, hogy valószínűleg te is szeretnéd, hogy minden csomagodra külön is odafigyeljenek, és ne álljon fenn a veszélye az elkallódásának. Ezért a szolgáltató választása előtt mindenképp hasznos feltérképezned, pontosan mit tesznek a kézbesítés biztonságáért (hogy zajlik a nyomonkövetés; van-e korszerű nyomonkövető rendszerük vagy raktárkészlet-kezelő programjuk; mi az ügymenet, ha a csomagod eltűnik/nem sikerül kézbesíteni stb.). Emellett ma már a környezetünk védelme is egyre lényegesebb szempont: számos csomagküldő szolgáltató honlapján is közzétette társadalmi felelősségvállalását.
Korántsem mindegy, hogy egy 120 grammos, még éppen levélnek minősülő küldeményről beszélünk, vagy egy nagyobb, akár 20-30 kg-os csomagról. Fontos tehát számításba vennünk azt is, hogy egy csomagpontról fel tudjuk-e adni könnyedén, kényelmesen a küldeményt – és címzettünk hogyan tudja majd átvenni –, vagy (például a méret miatt) célszerűbb inkább a háztól házig szolgáltatást igényelnünk. Utóbbi ára talán borsosabb bizonyos esetekben, ám mindenképpen megéri, hiszen biztosítja mind a saját, mind a csomagunk címzettjének kényelmét, örömét is.