kulcsár edina
Mi lesz velünk? Júliustól betiltják az egyszer használatos műanyagokat. Eláruljuk, milyen típusú műanyagokat érint a kormányrendelet.
Egyik szemünk sír, a másik meg nevet: végre korlátozzák az egyszer használatos műanyagok forgalmazását és teszünk valamit a környezetünkért, bár még nehezen tudjuk elképzelni az életet műanyag nélkül.
A Parlament 2020-ban már tárgyalta az egyszer használatos műanyagok használatának korlátozásáról szóló tervezetet, de az utolsó pillanatban Semjén Zsolt váratlanul visszavonta a törvényjavaslatot. Most végre megérkezett az EU 2019-es irányelvei alapján megalkotott rendelet.
A Magyar Közlönyben kedden megjelent kormányrendelet értelmében 2021. július 1-től tilos forgalomba hozni az egyszer használatos műanyag termékeket, illetve az oxidatív úton lebomló, műanyagból készült termékeket.
Az új rendelet mindannyiunk életét érinti, hiszen sokan használjuk a törvény által megjelölt termékeket. Mindenki használ fültisztító pálcikát és szeretünk rántott sajtot enni a Balaton partján műanyag evőeszközzel. A gyerekeinket simán meglepjük egy-egy színes szívószállal és az esti koktélt a Duna-partján műanyag pálcikával kevergetjük. Szeretjük a műanyag botocskára szerelt léggömböket és munkaidőben legalább egyszer leugrunk a kollégánkkal egy jó erős eldobható poharas kávéra, hogy bírjuk a nap hátralévő részét.
Ahogy nagyon jólesik egy hosszú nap után vacsit rendelni a családnak, amit általában EPS-ből (expandált polisztirol) készült edényekben szállítanak ki. Ezek mind olyan egyszer használatos műanyag dobozok, amelyeknek forgalmazását az új jogszabály korlátozza a jövőben.
Ez azt jelenti, hogy az áruházláncoknak, éttermeknek, kávézóknak, ételkiszállítással foglalkozó cégeknek, partikellékeket forgalmazóknak, drogériáknak meglehetősen rövid idő alatt kell alternatív megoldásokat találni és kínálni az ügyfeleinek.
A kormányrendelet nem terjed ki az orvostechnikai eszközökhöz használt szívószálakra és pálcikákra, illetve a csecsemők és gyermekek számára készült és gyógyászati célokra használt, folyékony élelmiszer tárolására készült italpohárra.
Valószínűleg műanyag táskákkal továbbra is találkozunk majd az üzletekben, mivel a „könnyű műanyag hordtasaknak” számító, 15 mikronnál vékonyabb zacskók használata továbbra is engedélyezett. A biológiailag lebomló műanyag tasakok – vastagságtól függetlenül – szintén forgalomban maradnak.
További hír, hogy alig fél év múlva búcsút inthetünk az italtartó pohárnak is. A fenti kategóriákba nem tartozó italtartó poharakat ugyanis 2023. január 1-étől tiltólistára kerülnek.
Bár a változás eleinte sokak számára furcsa lesz, nem kérdés, hogy ez egy szükségszerű lépés, hiszen évente 350-400 millió tonna műanyagot gyártanak világszerte és ennek körülbelül a fele egyszer használatos műanyag. Ráadásul a legyártott műanyagnak csupán a tizede került újrahasznosításra.