időjárás
Vezető politikusok politikai bosszúval vádolják a francia igazságszolgáltatást. Marine Le Pen jogi lépéseket jelentett be.
Emmanuel Macron francia elnök a szerdai kormányülésen az igazságszolgáltatás függetlenségére emlékeztetett és elítélte a bírák elleni fenyegetéseket, miután a Marine Le Pen ellenzéki politikus elleni bírósági ítélet éles hazai és nemzetközi támadásokat váltott ki – közölte Sophie Primas kormányszóvivő.
Az államfő a tájékoztatás szerint arra is felhívta a figyelmet, hogy „minden, a törvény hatálya alá tartozó személynek joga van fellebbezni”.
„Három dologra emlékeztetett (az elnök). Az első természetesen az, hogy az igazságszolgáltatás független, és teljes függetlenségben hozza meg döntéseit, és hogy a demokrácia egyik pilléreként kell tiszteletben tartanunk” – mondta a kormányinfón a szóvivő.
„A második, hogy a bírák elleni fenyegetések teljesen tűrhetetlenek, mert demokráciában élünk. Az igazságszolgáltatás pedig teljesen független, és tiszteletben kell tartani” – tette hozzá.
„A harmadik pedig az, hogy mindenkinek joga van az igazságszolgáltatás előtti egyenlőséghez, és hogy a törvény mindenki számára ugyanaz” – hangsúlyozta a kormányszóvivő.
Ezzel egyidőben a párizsi fellebbviteli bíróság közölte, hogy „három fellebbezést” kapott a hétfői ítélethirdetést követően, és hogy
az ügyet „olyan időkereten belül fogja megvizsgálni, amely lehetővé teszi, hogy 2026 nyarán – néhány hónappal az elnökválasztás előtt – döntés szülessen”.
„Ez nagyon jó hír, amelyben az ítélet okozta zavart vélem látni” – reagált Marine Le Pen a Le Parisien című napilapban szerdán megjelent interjúban.
amiért az általa fémjelezett Nemzeti Tömörülés a vád szerint 2,9 millió euró európai parlamenti juttatást törvénytelenül pártcélokra használt fel. Mellékbüntetésként 100 ezer eurós pénzbírsággal is sújtották az ellenzéki politikust, aki megerősítette: fellebbez az ítélet ellen.
Marine Le Pen még hétfő este felszólította „az igazságszolgáltatást, hogy siessen”, és a 2027 áprilisában esedékes elnökválasztás előtt tárgyalja meg a fellebbezését – írja az MTI.
Az elsőfokú ítélet értelmében az 56 éves politikus nem vehet részt a következő, 2027 tavaszára tervezett elnökválasztáson, amelynek három sikertelen kísérlet után jelenleg egyik nagy esélyese a felmérések alapján.
Bár a hétfőn kiszabott büntetésre a fellebbezés felfüggesztő hatállyal bír, a közügyektől való eltiltás – egy 2016-os parlamenti szigorítás értelmében – azonnal végrehajtandó, azaz Marine Le Pen jelenleg nem jelöltetheti magát semmilyen választáson.
Marine Le Pen a Le Parisien című napilapnak adott interjúban bejelentette, hogy „az Alkotmánytanács elé fogja terjeszteni az ügyet” az „ideiglenes végrehajtással járó választójogi alkalmatlansági határozat és az alkotmányban rögzített választói szabadság összeegyeztethetetlensége miatt”, valamint az Emberi Jogok Európai Bírósága elé is be kívánja terjeszteni.
A 2016-ban megszavazott, a korrupció elleni küzdelem szigorítását célzó, ideiglenes végrehajtással történő eltiltás – azaz a fellebbviteli határozat megvárása nélküli azonnali alkalmazás – politikusok javaslatára került bele a törvénybe. A 2016-os vitában a Nemzeti Tömörülés támogatta a szöveget, s a többi párthoz képest szigorúbb megoldást, a közügyektől történő örökös eltiltást javasolt hűtlen kezelés miatt elítélt politikusok esetében, de ezt a Nemzetgyűlés nem támogatta. Az utóbbi években több, hűtlen kezelés miatt elítélt politikus esetében is alkalmazták a bíróságok a végül megszavazott, korlátozott időre történő azonnali eltiltást.
Gérald Darmanin igazságügyi miniszter „a lehető legészszerűbb időkeretet” remélte a Nemzetgyűlésben elmondott beszédében, ugyanakkor rámutatott, hogy „a párizsi fellebbviteli bíróságon múlik majd, amely teljesen független (…), hogy meghatározza a fellebbezés időpontját”.
A Nemzeti Tömörülés képviselői „politikai döntést, demokratikus botrányt, a jogállamiság megsértését, az igazságszolgáltatás beavatkozását, a rendszer manipulálását” látják a történtekben.
– mondta Le Pen kedden pártja parlamenti képviselői előtt. „De mi maradunk, amíg nem nyerünk” – fogalmazott.
Marine Le Pen azt is jelezte, hogy egyelőre nem gondolkodik azon, hogy átadja a 2027-es elnökjelöltséget a pártelnök Jordan Bardellának, jóllehet a felmérések szerint a 29 éves politikus ugyanúgy 36 százalékos támogatottságot érne el az első fordulóban, mint Marine Le Pen, ha most vasárnap tartanák a választásokat.
Marine Le Pen nem hagyja magát. Nemzetközi tiltakozást váltott ki a Marine Le Pen elleni ítélet. Hétfőn egy párizsi bíróság eltiltotta a közhivatal viselésétől, és letöltendő börtönre ítélte a Nemzeti Tömörülés alapítóját. Orbán Viktor, Elon Musk, Matteo Salvini, Geert Wilders, Mateusz Morawiecki, Janes Janza mellett francia pártok vezetői is politikai döntéssel vádolják a francia igazságszolgáltatást. Marine Le Pen eközben jogi lépéseket jelentett be az ítélet ellen.
Március 31-e „végzetes nap” volt a demokráciára – mondta a politikus a TF1-en. A bírák döntése Le Pen szerint politikai indíttatású volt azzal a céllal, hogy ne induljon a 2027-es elnökválasztáson. Közölte: "Francia emberek milliói vannak felháborodva, mert látták, hogy Franciaországban – az emberi jogok földjén – olyan ítéletet hoztak, amelyek csak a tekintélyelvű rendszerekben ismertek."
Laurent Wauquiez, a francia parlament konzervatív frakciójának vezetője közölte. "Nem gyakran kommentálok bírói döntéseket, de ez egy nagyon súlyos és kivételes ítélet. Demokráciában nem egészséges, ha egy választott képviselő többé nem indulhat a választásokon - mondta. - A politikai vitákat az urnáknál kell eldönteni, és a franciáknak kell dönteniük."
François Bayrou miniszterelnököt "irritálta" a bíróság döntése, közölték bizalmasai.
A Nemzeti Tömörülés vezetője, Jordan Bardella azt írta az X-en, hogy a francia demokráciát „kivégezték”.
Le Pen közölte, a fellebbezés gyors elbírálásán fog dolgozni, hogy az azonnali hatállyal elrendelt ideiglenes választási tilalmat időben feloldják. Ha ez nem sikerül, akkor a párt vezetője, Jordan Bardella indulhat helyette a legmagasabb tisztségért. "Jordan Bardella erőssége a pártnak, és ezt már régóta mondom. Remélem, nem kell a szükségesnél hamarabb ehhez az eszközhöz folyamodnunk."
Elon Musk így kommentálta az ítéletet: "Amikor a radikális baloldal nem tud nyerni egy demokratikus választáson, visszaélnek a jogrendszerrel, és börtönbe zárják ellenfeleiket."
Orbán Viktor magyar miniszterelnök is szolidaritását fejezte ki a politikussal. „Je suis Marine” – tette közzé az X-en.
Matteo Salvini azzal vádolta a bírákat, hogy politikai okokból döntöttek Le Pen ellen: "Azokat, akik félnek a választók döntésétől, gyakran bírósági döntések támogatják. Párizsban elítélték Marine Le Pent, és ki akarják zárni a politikai életből."
A holland Szabadságpárt vezetője, Geert Wilders 100 százalékos támogatásáról biztosította Le Pent. Azt mondta, „megdöbbentette” az ítélet.
Amichai Chikli izraeli zsidó diaszpóraügyekért felelős miniszter bírálta döntést. „Izraelben, az Egyesült Államokban, Olaszországban és Franciaországban kudarcot vall a hanyatló elit szánalmas és átlátható próbálkozása, hogy az igazságszolgáltatási rendszert fegyverként használva elnyomja a népakaratot” – írta a Netanjahu-kormány politikusa.