POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.12.10.
Módosítva: 2024.12.11.

Donald Trump nem vesztegeti az időt, diplomáciai offenzívát indított a háború lezárására

Orosz-ukrán háború. Donald Trump üzent Zelenszkijnek és Putyinnak.

 Donald Trump több nyilatkozatot is tett az orosz-ukrán háború lezárására vonatkozó terveiről a hétvégén. A megválasztott amerikai elnök Párizsban részt vett a Notre-Dame-székesegyház tűzvész utáni helyreállítása alkalmából rendezett ünnepségen. A francia fővárosban találkozott Emmanuel Macron francia és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Donald Trump interjút adott az NBC televíziónak, a New York Postnak és a Truth Social oldalán külön is üzent Vlagyimir Putyin orosz elnöknek.

Donald Trump
Donald Trump Párizsban az orosz-ukrán háború lezárásának lehetőségéről egyeztetett Zelenszkijjel és Macronnal - Fotó: NurPhoto via AFP

Donald Trump megszólalásának fontosabb pontjai
 

A Trump- interjúk háborúhoz kapcsolós üzeneteiből és a megválasztott elnök saját posztjából az olvasható ki, hogy erőteljes nyomást kíván gyakorolni a háborúban álló felekre, a béke megteremtése érdekében. Annyi máris kiderült, hogy Kijev és Moszkva „bizonyos feltételekkel” kész tárgyalni egymással. Ukrajna biztonsági garanciákat akar, és a megszállt területek későbbiekben diplomáciai úton való visszaszerzését. Az oroszok az általuk megszállt területek megtartását, Ukrajna semlegességét és az ország NATO-csatlakozásának kizárását kívánják elérni.
Vagyis a két fél álláspontja igencsak távol áll egymástól. Kérdés, mit tud tenni ebben a helyzetben Trump.
 

  • Donald Trump az NBC-nek úgy fogalmazott, hogy "aktívan próbálja befejezni a háborút, ha képes lesz rá", és hozzátette: Ukrajnának "valószínűleg" azzal kell számolnia, hogy hivatalba lépése után nem kap majd annyi katonai segélyt az Egyesült Államoktól, mint jelenleg.
  •  Donald Trump a New York Postnak azt mondta, hogy „Zelenszkij tűzszünetet és békét akar kötni. Ez valami újdonság. Tűzszünetet akar. A részleteket még nem beszéltük meg. Úgy gondolja, hogy itt az ideje” - mondta Donald Trump, miután Párizsban találkozott Zelenszkijjel.
  • Trump Aszad szír elnök bukása után azt írta:  Oroszország minden érdeklődését elvesztette Szíria iránt Ukrajna miatt, ahol közel 600 ezer orosz katona sebesült vagy halt meg egy háborúban, amelynek soha nem lett volna szabad elkezdődnie, és amely örökké tarthat. Oroszország és Irán jelenleg meggyengült állapotban van, az egyik Ukrajna és a rossz gazdaság, a másik Izrael és annak harci sikere miatt. Hasonlóképpen Zelenszkij és Ukrajna is szeretne alkut kötni és megállítani az őrületet. 400 ezer katonát és sokkal több civilt veszítettek el. Azonnali tűzszünetet kell kötni, és meg kell kezdeni a tárgyalásokat. Túl sok életet veszítenek el feleslegesen, túl sok családot tesznek tönkre, és ha ez így megy tovább, valami sokkal nagyobb és sokkal rosszabb lesz. Jól ismerem Vlagyimirt. Itt az ideje, hogy cselekedjen. Kína segíthet. A Világ vár!

Dmitrij Peszkov, az orosz elnöki hivatal szóvivője vasárnap újságíróknak adott nyilatkozatában kijelentette, hogy az orosz-ukrán tárgyalások újraindításának elengedhetetlen feltétele Volodimir Zelenszkij ukrán elnök rendeletének visszavonása, amely jelenleg tiltja a párbeszédet. Peszkov hangsúlyozta, hogy „Zelenszkijnek csupán vissza kell vonnia ezt a ren

Tele van a világsajtó a Trump-Orbán találkozó hírével

"Orbán Trump egyik legmeghatározóbb külföldi szövetségese".

A magyar miniszterelnök béketeremtő szerepét emelik ki a lapok, valamint azt, hogy Orbán Viktor a megválasztott amerikai elnök egyik legmeghatározóbb külföldi szövetségese.

 

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Donald Trump fogadja Orbán Viktor kormányfőt a floridai Mar-a-Lagóban 2024. december 9-én (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Donald Trump fogadja Orbán Viktor kormányfőt a floridai Mar-a-Lagóban 2024. december 9-én (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

 

A miniszterelnök amerikai látogatása során két jelentős találkozón is részt vett: először Elon Musk techmilliárdossal tárgyalt, ahol gazdasági kérdések kerültek napirendre. Majd ezt követően Donald Trumppal, az Egyesült Államok megválasztott elnökével annak floridai rezidenciáján folytatott háromórás megbeszélést.

 

A találkozóról a világsajtó is részletesen beszámolt.

A Reuters brit hírügynökség arra emlékeztetett, hogy a két vezető júliusban is találkozott, és a „béke lehetőségeiről” tárgyalt, miközben Orbán a tűzszünetet szorgalmazta Ukrajnában.

A Bloomberg arról írt, hogy Orbán Viktor Trump egyik legmeghatározóbb külföldi szövetségese.

A U.S. News and World Report azt hangsúlyozta, hogy a magyar miniszterelnök Trumpot a „béke emberének” tartja, aki gyorsan véget vethet az ukrajnai háborúnak.

Az ukrán The Kyiv Independent szerint Trump várhatóan más megközelítést alkalmaz az orosz–ukrán háborúban 2025. januári hivatalba lépése után. A lap az Orbán–Trump- találkozóról megjegyezte, hogy azon Trump új nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz is részt vett.

Az ukrán lap azt írta, Magyarország miniszterelnöke többször is kifejezte vágyát Trump visszatérése iránt. 

Az orosz Lenta.ru arról írt, hogy a szokatlanul hosszúra nyúlt találkozón a magyar külügyminiszter is részt vett és Orbán Viktor korábbi szavait is idézték, miszerint a jelenlegi bizonytalan helyzet után,

minden világosabb lesz, amikor Donald Trump hivatalba lép. Békét fog hozni nekünk.

A szerb sajtó is a béketeremtést hangsúlyozta a találkozó kapcsán. Orbán Viktor és Donald Trump júliusban is találkozott, és az ukrajnai „békelehetőségekről” tárgyalt – írta a b92.

A nemzetközi szempontból is fontos találkozóról a XXI. Század Intézet vezető elemzője a Magyar Nemzetnek azt nyilatkozta:

Orbán Viktor Donald Trump mellett Elon Muskkal is tárgyalt, aki egyébként a világ leggazdagabb embere. Ez azt jelzi, hogy nemcsak politikai, de gazdasági szempontból is jelentősen megnőtt Magyarország mozgástere Donald Trump győzelmével

– mondta Deák Dániel.

A miniszterelnök közösségi oldalán közzé tett videójában újságíróknak beszélt amerikai villámlátogatásáról.

 

TRUMP, Donald; MUSK, Elon; ORBÁN Viktor

Donald Trumppal tárgyalt Orbán Viktor Floridában Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

 

Ha két ember, két férfi leül ma Európában, vagy akár Amerikában beszélgetni, akkor aligha kerülheti el, hogy a békéről meg a háborúról is szót váltson

– mondta Orbán Viktor miniszterelnök Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel folytatott floridai megbeszéléséről. A miniszterelnök a béke kérdését érintő kérdésre válaszolva hozzátette:

Az amerikai elnök nincs abban a helyzetben most, hogy tárgyaljon a tűzszünet kérdéséről a nagyon szigorú amerikai jogi szabályok miatt. Ezért nem lehet tárgyalni, legfeljebb gratulálni lehet, de én bízom benne, hogy január 20-án, miután hivatalba lépett, hamar megtapasztaljuk ennek a jótékony hatását.

Donald Trump elnökké választásával minden korábbinál jobb viszony alakulhat ki Magyarország és az Egyesült Államok között – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.

A minisztérium MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a georgiai kollégájával tartott sajtótájékoztatóján az előző napi amerikai útjával kapcsolatban feltett újságírói kérdésre válaszolva arról számolt be, hogy hosszan, körülbelül három órán át egyeztettek Donald Trump megválasztott elnökkel, illetve Mike Waltz kijelölt nemzetbiztonsági tanácsadóval és a kormányzati hatékonyságért felelős új minisztérium vezetésére kijelölt Elon Muskkal.

„Gratuláltunk is természetesen a megválasztott elnöknek, hiszen ez volt az első személyes találkozás a miniszterelnök úr és az elnök úr között a választás óta” – tudatta.

„A miniszterelnök úr és a megválasztott elnök folyamatosan kapcsolatban voltak akkor is, mikor Donald Trump nem volt elnök, a választási kampány alatt is, és azóta is beszéltek egymással többször telefonon. Tehát az, hogy közöttük van konzultáció, és az rendszeres, az teljesen természetes dolog” – tette hozzá.

Hangsúlyozta, hogy a találkozó jelentőségét az is növelte, hogy a világgazdaság átalakulásának egyik fő hatásaként a digitalizáció, a mesterséges intelligencia meghatározó szerepet játszhat a jövőben abban, hogy melyik országnak milyen helye lesz a világgazdaságban. Márpedig szavai szerint ezen új technológiák elterjesztésében Elon Musknak, valamint a hozzá köthető vállalatbirodalomnak komoly szerepe van és lesz is a jövőben.

Szijjártó Péter ezután leszögezte, hogy most esély kínálkozik arra, hogy minden eddiginél jobb politikai kapcsolat jöjjön létre Magyarország és az Egyesült Államok között.

„Ha ennek a beszélgetésnek a tanulságaira kíváncsiak, (…) akkor azt tudom önöknek mondani, hogy a magyar–amerikai politikai kapcsolatrendszer aranykor előtt áll” – fogalmazott.

„Én azt gondolom (…), hogy nem véletlenül örültek a világ békepárti erői, nem véletlenül örültek azok, akik a békéért szorítanak Ukrajnában, hogy Donald Trump elnök megnyerte ezt a választást” – húzta alá.

A miniszter végül fontosnak nevezte, hogy 2025. január 20-áig senki ne hozzon az Egyesült Államokban vagy Európában olyan felelőtlen döntést, amely a béketeremtést ellehetetlenítő, visszafordíthatatlan folyamatokat indíthatna el. Úgy vélte ugyanakkor, hogy mivel még zajlik a háború, fokozni kell a magyar békemisszió erőfeszítéseit.

„A múlt héten miniszterelnök úr volt a Szentatyánál. Én voltam Moszkvában, és voltam Washingtonban, Máltán is bonyolítottunk találkozókat. Most miniszterelnök úrral jártunk Floridában, és ennek a hétnek is lesz még olyan eseménye, legalább kettő, ami a magyar békemisszió részét fogja képezni, egy holnap, egy pedig holnapután” – tájékoztatott.

November folyamán folyamatosan nevezte meg Donald Trump megválasztott amerikai elnök azokat a személyeket, akiknek munkájára számítana a januárban hivatalba lépő adminisztrációban. Trump a hónap végén a már megismert neveken túl, mint Marco Rubio vagy Susie Wiles, nagyköveti és kiemelt szövetségi bűnüldöző ügynökségi vezetői jelöléseket is bejelentett.

Folyamatosan jelentette be a leendő elnökség tagjait, mióta november elején Trump megnyerte a választást. A hirado.hu oldalán korábban már foglalkoztunk részletesebben a januártól hivatalba lépő adminisztráció névsorával, erről bővebben itt olvashat. A már megismert névsorból a külügyminiszternek jelölt Marco Rubio, a kabinetfőnöknek jelölt Karoline Leavitt, valamint a botrányba keveredett Matt Gaetz helyett jelölt Pam Bondi személye lehet itt érdekes. Csizmazia Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa szerint

Susie Wilesnak kiemelt jelentősége lehet a kormányzati munka összehangolásában.

Új miniszterre is tett javaslatot a hivatalba lépő elnök. Korábbi gazdasági tanácsadóját, Brooke Rollinst jelöli agrárminiszterévé Donald Trump. A Texasból származó Brooke Rollins feladata lesz az amerikai gazdák védelmében tett lépések irányítása, és az amerikai élelmiszer-önellátás elkötelezett támogatójának nevezte. Új vezetője lehet a szövetségi drognyomozó ügynökségnek, a DEA-nek is, a Fox News szerint.

A megválasztott elnök szombaton jelentette be, hogy a floridai sheriffet, Chad Chronistert jelöli a DEA vezetőjének.

Chronister az FBI akadémiáján kitüntetéssel végzett, valamint jelenleg tagja több bűnüldözésért felelős testületnek is. Trump szoros együttműködésre számít Chronister és igazságügyi miniszter jelöltje, Pam Bondi között, akire Matthew Gaetz visszalépését követően tett javaslatot a januárban hivatalba lépő Trump. Chronister a közösségi médiában köszönte meg a jelölést, amelyet életre szóló megtiszteltetésként jellemzett.

Kash Patelt jelöli Donald Trump megválasztott elnök a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójának.

Patel a szintén Trump által még 2017-ben kinevezett Christopher Wrayt válthatja – akinek nem áll szándékában önként távozni –, a döntéshez kongresszusi többség szükséges. Patel tulajdonosa  a Truth Socialnek, valamint igazgatósági tagja volt a Trump-médiavállalkozásnak is.

A múlt hónapban számos nagyköveti jelöltet is megnevezett a leendő elnök, többek között kiderült, hogy

a CPAC Hungary egyik korábbi előadója, Matthew Whitaker lehet Washington NATO-nagykövete.

Whitaker Magyarország barátjának és Trump elkötelezett támogatójának hírében áll, jogi ismeretekkel és a büntetés-végrehajtás területén szerzett tapasztalatokkal rendelkezik. A hónap végén pedig az Egyesült Államok franciaországi nagykövetére is nevezett meg jelöltet Trump – írja a Breitbart a The New York Times alapján. A tisztséget az elnök vejének, Jared Kushnernek az apja, Charles Kushner kaphatja.

Az idősebb Kushnert óriási üzletemberként és üzletkötőként jellemezte Trump a közösségi médiában. Charles Kushnerre azért is esett Trump választása, mivel Jared Kushner korábban jelezte, Trump fehér házi visszatérése esetén nem venne részt az adminisztráció munkájában. Jared több jelentős elnöki döntés munkálataiban is részt vett, szerepe volt a koronavírus elleni vakcina kifejlesztéséért kezdeményezett Warp Seed elnevezésű művelet lebonyolításában, valamint a közel-keleti országokkal kötött Ábrahám-egyezmény előkészítésében is.
 deletet, és utasítást kell adnia a tárgyalások folytatására az isztambuli megállapodások alapján, figyelembe véve a helyszíni realitásokat.” 
 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek