POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.13.
Módosítva: 2024.11.13.

Bérmegállapodás: Elérhető közelségben az 1000 eurós minimálbér

Így nőnek a fizetések. Újabb részletek a bérmegállapodásról.

Bérmegállapodás jöhet létre pár héten belül a munkadói és munkavállalói érdekképviseletek között. Erről adott tájékoztatást kedden Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára. Ahogy korábban írtuk, a minimálbér a kormány tervei szerint 2028-ra eléri majd az ezer eurót, és egymillió forintra nőhet az átlagkereset.  A jövedelmek növelésének mikéntjéről a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) folynak az egyeztetések. A következő hetekben pedig eldőlhet, hogy mennyivel emelkedhet 2025-ben, 2026-ban és 2027-ben a minimálbér és a garantált bérminimum.

-
Így nőnek a fizetések. Küszöbön a bérmegállapodás a munkaadók és a munkavállalók között - Fotó: Mongkolchon Akesin /  Shutterstock

Bérmegállapodás: kérdés milyen lépésekben történjen a fizetések emelése


A hétfői újabb egyeztetésen kiderült, a munkáltatói és a munkavállalói oldal továbbra is támogatják a kormány javaslatát, hogy a minimálbér összege 2027-re elérje az ezer eurós összeget, 2028-ra pedig a bruttó átlagkereset egymillió forint fölé emelkedjen.  Abban viszont nincs egyetértés a két oldal között, hogy miként nőjenek a fizetések. 
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán kedden közölte: a tárgyalások még tartanak, hétfőn sokat tettek annak érdekében, hogy a megállapodás létrejöjjön. A munkaadói oldal 8, 10, 12 százalékos, a munkavállalói 10, 12, 14 százalékos minimálbéremelést szeretne elérni a következő három évben. A garantált bérminimum intézményét meghagynák, arról évente fognak tárgyalni.
Az államtitkár hangsúlyozta, „néhány fontos cölöpöt leütöttek”, egyebek közt azt: 

  • 2027. január 1-jére szeretnék, ha a minimálbér elérné az akkori várható rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát. 

Ez többféle módon elérhető, úgy is, ha 8 százalékos, vagy ha 10 százalékos lesz a következő évi növekedés, csak az nem mindegy, hogy ez 

  • 355 ezer vagy 375 ezer forint lesz – jegyezte meg.
    Czomba Sándor kiemelte, ha azt a célt szeretnék elérni, hogy 2028. január 1-jére ezer euró legyen a minimálbér, és egymillió forint körül a bruttó átlagkereset, akkor 10, 12, 14 százalékos emelésre van szükség a következő három évben, ez átlagosan 12 százalékos növekedés.
    Minimálbért 210-220 ezer ember kap, az emelés toló hatása nagyon komolyan kihat a fölöttük lévőkre is.
    Az államtitkár úgy vélte, a munkaadók attól félnek, ami idén látható, hogy 15 százalékkal nőtt a minimálbér, az átlagkeresetek is 12-13 százalék körül növekednek, ezt a tempót gyorsnak érzik. Az államtitkár azt mondta, a költségvetési törvényt hamarosan tárgyalják, láthatók lesznek a sarokszámok, az infláció, a várható GDP-növekedés, azt gondolja, ezek a számok messze nem irreálisak.  A Mandiner értesülése szerint

•    a minimálbér 2027-ben 40-41 százalékkal lenne magasabb, mint az idén, vagyis bruttó 266 800 forintról 375 ezer forint körüli összegre nőne.
•    a garantált bérminimum pedig 2027-re 33-34 százalékkal lenne magasabb, vagyis bruttó 326 ezer forintról 433 ezer forintra emelkedne.
Részben a kötelező legkisebb keresetek emelkedésének köszönhetően – 3-6 százalékos éves GDP-emelkedés mellett – 2028-ra haladná meg a nemzetgazdasági átlagkereset az egymillió forintot.



 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek