kulcsár edina
Az inflációt jóval meghaladó mértékben nőnek a fizetések. A minimálbér így változik.
A minimálbér a kormány tervei szerint 2028-ra eléri majd az ezer eurót, és egymillió forintra nőhet az átlagkereset. A minimálbérre vonatkozó célkitűzés eléréshez átlagosan évi 12 százalékos emelésre lenne szükség. Jelenleg a minimálbér összege 266 800 forint, míg a garantált bérminimum 326 000 forint. A jövedelmek növelésének mikéntjéről a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) folynak az egyeztetések. A következő hetekben dől el, hogy mennyivel emelkedhet 2025-ben, 2026-ban és 2027-ben a minimálbér és a garantált bérminimum.
Az számszakilag világos, hogy az ezer eurós minimálbér eléréséhez a jelenlegi 266 ezer forintos minimálbért három éven keresztül átlagosan 12 százalékkal kell emelni. Tehát jövőre alapesetben 298 816 forint lehet a minimálbér. Csakhogy arra a VKF legutóbbi egyeztetésén Nagy Márton gazdasági miniszter is utalt, hogy a kormányzati célok eléréséhez a gazdaságban a jelenleginél magasabb növekedési ütemre, valamint az infláció kiszámítható szinten tartására lesz szükség.
A VKF november 11-én ülésezik újra, amikor várhatóan a felek már ismertetik a jövő évre vonatkozó béremelési javaslataikat. Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára az MTI-nek nyilatkozva elmondta, hogy a "túlnyomásos" gazdaságpolitikát, amelyben a bérek jobban nőnek, mint a termelékenység, állami segítség nélkül nem lehet hosszú évekig fenntartani. Úgy vélte, a mostani helyzetben pedig a bérfelzárkóztatást támogatni kell, részben a munkaadók számára biztosított adó- és járulékcsökkentéssel, részben pedig a vállalkozások modernizációját, hatékonyabb működését segítő gazdaságfejlesztési programokkal.
Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke szintén jelezte: ahhoz, hogy 2027. január elsejére a minimálbér elérje a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát, a következő három év átlagában, éves szinten 12 százalékos béremelés szükséges. Ennek - akárcsak az 1000 eurós minimálbérnek és az 1 millió forintos bruttó átlagkeresetnek - a megvalósításához is szükség van a kormány által felvázolt gazdasági növekedési várakozások teljesülésére, amelynek része, hogy 2025-ben a magyar gazdaság 2025-ben 3-6 százalék közötti növekedést érjen el.
A Világgazdaságnak Mészáros Melinda a Liga Szakszervezetek vezetője elmondta, elképzelhető, hogy 2025-ben nem 12 százalékkal nő a minimálbér összege, ahogy eddig a sajtóban is megjelent, hanem kisebb mértékben, majd 2026-ban és 2027-ben jöhet a nagyobb arányú emelés. Ami pedig a garantált bérminimumot illeti, egyre inkább úgy tűnik, a megállapítása évről évre történik majd, tehát a bérmegállapodás nem fogja rögzíteni a pontos összeget - mondta Mészáros Melinda.
Ami biztos, a kormányzat célja, hogy a gazdasági növekedés eredményeit a társadalom lehető legnagyobb részéhez eljuttassa, különös tekintettel a családokra, valamint a mikro-, kis- és középvállalkozásokra. Nagy Márton prognózisa szerint 2025-ben a magyar gazdaság 3-4 százalékkal bővülhet, 2026-ban pedig áttérhetünk a 4-5 százalékos GDP növekedési sávba. A gazdaság fokozott bővülésének köszönhetően a költségvetés helyzete a következő években tovább fog javulni. Ez a folyamat megnyitja a lehetőségét annak, hogy a munkaadói adóterhek a következő években tovább csökkenjenek, ezáltal az adóék is alacsonyabb szintre csökkenhessen. Annak érdekében, hogy a minimálbér a rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát elérje, évi 8 százalékos átlagos bérnövekedés szükséges, amely 3 százalékos inflációval kalkulálva a kormány álláspontja szerint teljesíthető, az évi 4-5 százalékos reálbér-emelkedés pedig szintén reális célkitűzésnek minősül.