tóth gabi
A minimálbér 10 százalékkal lehet több a jövő évtől. Szeptemberben a reálbérek is jelentősen emelkedhetnek.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter arról beszélt nemrég, hogy reálisnak tartja a 10 százalékos minimálbér-emelést.
Személy szerint azt gondolom, hogy a miniszterelnök álláspontja az irányadó: idén az egyszámjegyű infláció a legfontosabb, jövőre pedig a gazdaság helyreállítása. Ez a prioritás a kormány számára. Az idei átmeneti lassulás után, 2024-ben helyreállítjuk a gazdaságot
– fejtette ki a tárcavezető, aki hozzátette, hogy a fogyasztási sokk miatt idén nulla körül alakulhat a GDP.
A fogyasztási sokknak helyre kell állnia. Ehhez az infláció letörése a legfontosabb, amelyre már novemberben is jelentős esély mutatkozik, várhatóan egyszámjegyűre apad
– hangsúlyozta a miniszter.
Véleménye szerint augusztusban már emelkedtek a reálbérek, amelyeknél szeptemberben történhet jelentősebb kiugrás. Előrejelzése szerint ezzel a fogyasztás is helyreáll majd.
2010 óta folyamatosan emelkednek a bérek Magyarországon, amihez nagyban hozzájárul, hogy 2010-hez képest több mint háromszorosára nőtt a minimálbér és a szakmunkás minimálbér összege is.
Míg 2010-ben 73 500 forint volt a minimálbér, addig idén január elsejétől már 232 ezer forint, a garantált bérminimum pedig 89 500 forintról 296 400 forintra emelkedett. Az elmúlt 25 évben a minimálbér csak a jobboldali kormányok alatt tudott jelentősen növekedni. Ha valósak a 10 százalékos minimálbér-emeléssel kapcsolatos hírek, akkor az azt jelenti, hogy
2024 januárjától 255 ezer forint körüli összeget vihetnek haza a minimálbért kereső munkások.
A Központi Statisztikai Hivatal, azaz a KSH számaiból az is kiderül, hogy a minimálbérek a rendszerváltás óta rendszerint csak a jobboldali kormányok alatt tudtak jelentősen növekedni. A baloldali kormányok alatt a minimálbérek emelkedése elenyésző volt.
Az Eurostat adatai alapján 2010 és 2023 között Magyarországon a minimálbér 216 százalékkal nőtt, azaz több mint megháromszorozódott. Ez a 4. legmagasabb növekedés az egész Európai Uniót tekintve. Ha a vásárlóerő-paritáson történő összehasonlítást nézünk, vagyis figyelembe vesszük az egyes országok eltérő árszínvonalát, akkor is az 5. legmagasabb növekedés a miénk.
Magyarországon 1989 óta létezik minimálbér. Ezt a kormány rendeletben határozza meg a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban a munkaadók és munkavállalók érdekképviseleteivel konzultálva. Ha az érdekképviseletek egyezségre jutnak, és azzal a kormány is egyetért, akkor ezt az összeget foglalja rendeletbe. Ha nincs egyezség vagy azzal a kormány nem ért egyet, akkor maga határozza meg a minimálbért, munkájában csak a konzultációval vehetnek részt. A minimálbér összegét naptári évenként felül kell vizsgálni.