kulcsár edina
Tavalyhoz képest több mint 10%-kal nőttek az árak, augusztusban viszont csökkenni kezdtek. A legfrissebb statisztikából az is kiderül, melyik kerületben és vidéki nagyvárosban a legolcsóbbak az albérletek.
A KSH legfrissebb adatai szerint a júliusi lakbérek éves szinten országosan 13, a fővárosban 14 százalékkal, 2015-höz viszonyítva pedig 92, illetve 84 százalékkal emelkedtek az albérletárak. Jó hír azonban, hogy augusztusra ezek a számok valamelyest csökkentek, és most kicsivel olcsóbban lehet albérlethez jutni. Mennyi egy átlagos bérlakás havidíja és hol a legolcsóbb? Most kiderül!
Az idén január-július között a figyelembe vett hirdetések 56 százaléka fővárosi, 29 százaléka vármegyei jogú, 13 százaléka nem vármegyei jogú városi lakásra vonatkozott. A kiadásra meghirdetett lakások alapterülete Budapesten átlagosan 55, a vármegyei jogú városokban 58, míg a kisebb településeken 67 négyzetméter volt. Országosan a megfigyelt hirdetések 92 százaléka többlakásos épületben lévő lakásokra vonatkozott, a fennmaradó mintegy 8 százaléknál családi házat hirdettek meg. Az év első hét hónapjában a fővárosban a hirdetések 42, országosan 43 százaléka származott magánszemélytől – olvasható a KSH oldalán.
A kereslet mellett a kínálat is dinamikusan bővült az idei albérletszezonban. A ponthatárok kihirdetése előtt 11,5 ezer lakás és ház volt a kínálatban, augusztus végén pedig már csaknem 14 ezer, ami majdnem 20 százalékos bővülés – olvasható az ingatlan.com közleményében.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint Budapesten az átlagos bérleti díjak 230.000 forintot tettek ki augusztus végén, ez egy hónappal korábban 240.000 forint volt, vagyis minimálisan ugyan, de csökkentek az albérletárak.
A szakember hozzátette, hogy Budapesten belül a legolcsóbb városrész a XXI. kerület, ahol 160.000 forint volt az átlagos lakbér augusztus végén, míg a legdrágábban - átlagosan 320.000 forintért - az V. kerületi lakásokat kínálják a tulajdonosok.
A vármegyeszékhelyeken az összesített átlagos bérleti díj 140.000 forint volt. Debrecen, Veszprém és Győr számít a legdrágábbnak, ezekben a városokban 160-180.000 forint az átlagos bérleti díj. A legolcsóbbak között van Miskolc, Salgótarján és Békéscsaba, utóbbiakat 100.000 forintos átlagos bérleti díj jellemzi.
Milyen ehhez képest az európai albérletpiac?
A Deloitte Property Index alapján tavaly a legtöbbet Dublinban kellett fizetni a bérelt ingatlanokért: négyzetméterenként átlagosan 32,8 eurót, ez mostani árfolyamon 12.500 ft, vagyis egy 40 négyzetméteres lakás bérleti díja 500.000 ft körül alakul Írország fővárosában. A 9,6 eurós budapesti érték a vizsgált 76 európai nagyváros közül a 28. legalacsonyabb és a régiós országok fővárosaitól rendre elmarad - adta hírül az MTI.